Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

LISTA: Alla SM-medaljörer från fredagen

Annons

Namn, Idrott, Klass/gren/distans, Förening, Kommun

GULD

Stockholm Inline, Inlinehockey, Inlinehockey, Stockholm Inline, Stockholm

Marielle Svensson, Bangolf, Matchspel damer, Askims BGK, Göteborg

Dan Trulsson, Bangolf, Matchspel herrar, Tantogårdens BGK, Stockholm

Anna-Karin Söderquist, Casting, Fluga längd enhands - damer, IS Linné, Värmdö

Henrik Österberg, Casting, Fluga längd enhands - herrar, IS Linné, Värmdö

Mike Beckman, Frisbee, Allround Fristil, Värnamo FC, Värnamo

Stefan Karlsson, Frisbee, Allround Fristil, Linköpings Unika FBS, Linköping

Jonas Bengtsson, Frisbee, Allround Precision, Södertörns FK, Handen

Frida Knutsson, Cykel, Kortdistans Dam elit, Falu CK, Falun

Alexander Wtterhall, Cykel, Kortdistans Herr elit, Skara CK, Skara

Mike Beckman, Frisbee, Allround Frisbee, Värnamo FC, Värnamo

Linnea Morild, Casting, Haspel precision - damer, Viggbyholms IK, Täby

Henrik Österberg, Casting, Haspel precision - herrar, IS Linné, Värmdö

Helena Gustavsson, Skridsko, Inlines 10 000m damer, Skellefteå AIK Cykel, Skellefteå

Björn Drakenward, Skridsko, Inlines 10 000m herrar, Stockholm Speedskaters, Stockholm

Sandra Ahlström-Hermansson, Casting, Haspel Arenberg - damer, IS Linné, Värmdö

Henrik Österberg, Casting, Haspel Arenberg - herrar, IS Linné, Värmdö

Sophia Waldermanson, Styrkelyft, Damer 47 kg, klassiskt styrkelyft, Helsingborgs AK Greppet, Helsingborg

Jenny Adolfsson, Styrkelyft, Damer 63 kg, klassiskt styrkelyft, Kalmar AK, Kalmar

Thomas Wulffeld *, Styrkelyft, Herrar 59 kg, klassiskt styrkelyft, Sundsvalls AK, Sundsvall

Jimmie Karlsson, Styrkelyft, Herrar 74 kg, klassiskt styrkelyft, Malmö LK, Malmö

Isabella Wiessenberg, Styrkelyft, Damer 72 kg, klassiskt styrkelyft, Göteborg KK, Göteborg

Kristian Sewen, Styrkelyft, Herrar 83 kg, klassiskt styrkelyft, Kalmar AK, Kalmar

Caroline Roos, Biljard, 8-ball Damer, Norrtelje BK, Norrtälje

Jim Chawki, Biljard, 8-ball Herrar, BK Milen, Göteborg

Linn Sömskar, Skidor, Rullskidor masstart fri stil damer, IFK Umeå, Umeå

Karl-Johan Westberg, Skidor, Rullskidor masstart fri stil herrar, Borås SK, Borås

Helena Gustavsson, Skridsko, Inlines 500m damer, Skellefteå AIK Cykel, Skellefteå

Oskar Gustafsson, Skridsko, Inlines 500 m herrar, Sundsvalls Skridskoklubb, Sundsvall

Johannes Skagius, Simidrott, 50m bröst herrar, Sundsvalls Simsällskap, Sundsvall

Stina Gardell, Simidrott, 400m medley damer, Spårvägen Simförening, Stockholm

Niklas Borin, Simidrott, 50m rygg herrar, Turebergs Simklubb, Sollentuna

Sarah Sjöström, Simidrott, 50m frisim damer, Södertörns Simsällskap, Botkyrka

Victor Johansson, Simidrott, 400m frisim herrar, Jönköpings Simsällskap, Jönköping

Ida Lindborg, Simidrott, 100m rygg damer, Malmö Kappsimningsklubb, Malmö

Mattias Carlsson, Gulliver Koch, Jesper Jonsson, Anton Arvidsson, Simidrott, 4x100m medley herrar, Uddevalla Sim, Uddevalla

Alba Forés, Amanda Granborg, Ida Marko-Varga, Moa Ståhl, Simidrott, 4x200m frisim damer, Simklubben Triton, Staffanstorp

SILVER

Karlstad HK, Inlinehockey, Inlinehockey, Karlstad HK, Karlstad

Bernice Thors, Bangolf, Matchspel damer, Gullbergsbro BGK, Göteborg

Mats Nilsson, Bangolf, Matchspel herrar, Perstorps BGK, Perstorp

Sandra Ahlström-Hermansson, Casting, Fluga längd enhands - damer, IS Linné, Värmdö

Ulrik Röijesson, Casting, Fluga längd enhands - herrar, Piteå Sportfiskeklubb, Piteå

Mattias Nilsson, Frisbee, Allround Fristil, Umeå DGC, Umeå

Björn Ahlström, Frisbee, Allround Fristil, Umeå DGC, Umeå

Anton Kappling, Frisbee, Allround Precision, KFUM Linköping, Linköping

Emma Ahlstrand, Cykel, Kortdistans Dam elit, Staffanstorps CK, Staffanstorp

Ludvig Bengtsson, Cykel, Kortdistans Herr elit, Skara CK, Skara

Anton Kappling, Frisbee, Allround Frisbee, KFUM Linköping, Linköping

Mona Warntorp, Casting, Haspel precision - damer, IS Linné, Värmdö

Gustav Kransberg, Casting, Haspel precision - herrar, IS Linné, Värmdö

Marie Ramse, Skridsko, Inlines 10 000m damer, Stockholm Speedskaters, Stockholm

Gunder Boström, Skridsko, Inlines 10 000m herrar, Skellefteå AIK Cykel, Skellefteå

Linnea Morild, Casting, Haspel Arenberg - damer, Viggbyholms IK, Täby

Toste Frösell, Casting, Haspel Arenberg - herrar, IS Linné, Värmdö

Thuy Do, Styrkelyft, Damer 47 kg, klassiskt styrkelyft, Sundbybergs TK, Sundbyberg

Emma Kultima, Styrkelyft, Damer 63 kg, klassiskt styrkelyft, Malmbergets AIF, Gällivare

Sharam Alborz, Styrkelyft, Herrar 74 kg, klassiskt styrkelyft, Halmstad TSK, Halmstad

Annika Zelander, Styrkelyft, Damer 72 kg, klassiskt styrkelyft, Lessebo SK, Lessebo

Ahmed Gliza, Styrkelyft, Herrar 83 kg, klassiskt styrkelyft, Örebro KK, Örebro

Helena Benjamin, Biljard, 8-ball Damer, Stockholms BS, Stockholm

Anders Gerwén, Biljard, 8-ball Herrar, BK Flamingo, Karlskrona

Elin Molin, Skidor, Rullskidor masstart fri stil damer, Åsarna IK, Berg

Gustav Nordström, Skidor, Rullskidor masstart fri stil herrar, Borås SK, Borås

Erika Lindgren, Skridsko, Inlines 500m damer, Södermalms IK, Stockholm

Pär Ryman, Skridsko, Inlines 500 m herrar, Dala Active Skaters, Borlänge

Niklas Tour, Simidrott, 50m bröst herrar, Simklubben Neptun, Stockholm

Frida Berggren, Simidrott, 400m medley damer, Västerås Simsällskap, Västerås

Mattias Carlsson, Simidrott, 50m rygg herrar, Uddevalla Sim, Uddevalla

Magdalena Kuras, Simidrott, 50m frisim damer, Simklubben Triton, Staffanstorp

Robin Andréasson, Simidrott, 400m frisim herrar, Mölndals Allmänna Simsällskap, Mölndal

Anna Åhlin, Simidrott, 100m rygg damer, Spårvägen Simförening, Stockholm

Pontus Palmqvist, Anton Andersson, Alexander Linge, Oscar Ekström, Simidrott, 4x100m medley herrar, Linköpings Allmänna SS, Linköping

Louise Hansson, My Fridell, Matilda Weiler, Johanna Palmkvist, Simidrott, 4x200m frisim damer, Helsingborgs Simsällskap, Helsingborg

BRONS

Jasmin Hansson, Bangolf, Matchspel damer, Asarums BGK, Karlshamn

Patrik Jönsson, Bangolf, Matchspel herrar, BGK Jönköping, Jönköping

Linnea Morild, Casting, Fluga längd enhands - damer, Viggbyholms IK, Täby

Gustav Kransberg, Casting, Fluga längd enhands - herrar, IS Linné, Värmdö

Thomas Olsson, Frisbee, Allround Fristil, Spinndisc FK, Malmö

Peter Karlsson, Frisbee, Allround Fristil, Kalmar FK, Kalmar

Tomas Burvall, Frisbee, Allround Precision, Bogus, Bollnäs

Emmy Andersson, Cykel, Kortdistans Dam elit, Sävedalens CK, Partille

Marcus Karlsson, Cykel, Kortdistans Herr elit, Skara CK, Skara

Jonas Bengtsson, Frisbee, Allround Frisbee, Södertörns FK, Handen

Sandra Ahlström-Hermansson, Casting, Haspel precision - damer, IS Linné, Värmdö

Toste Frösell, Casting, Haspel precision - herrar, IS Linné, Värmdö

Erika Lindgren, Skridsko, Inlines 10 000m damer, Södermalms IK, Stockholm

Henrik Wangen, Skridsko, Inlines 10 000m herrar, Stockholm Speedskaters, Stockholm

Mona Warntorp, Casting, Haspel Arenberg - damer, IS Linné, Värmdö

Gustav Kransberg, Casting, Haspel Arenberg - herrar, IS Linné, Värmdö

Amanda Wikman, Styrkelyft, Damer 47 kg, klassiskt styrkelyft, Malmbergets AIF, Gällivare

Elna Blärsjö, Styrkelyft, Damer 63 kg, klassiskt styrkelyft, Höölvikens AC, Vellinge

Tian-Fu Yun, Styrkelyft, Herrar 74 kg, klassiskt styrkelyft, Göteborgs SK, Göteborg

Elisabeth Wahlander, Styrkelyft, Damer 72 kg, klassiskt styrkelyft, Broddetorp, Falköping

Jens Sandbjer, Styrkelyft, Herrar 83 kg, klassiskt styrkelyft, Tåsjödalens IK, Strömsund

Ann-Sofie Löfgren *, Biljard, 8-ball Damer, Föreningen TriQ Club, Stockholm

Louise Furberg *, Biljard, 8-ball Damer, Föreningen TriQ Club, Stockholm

Marcus Charmat *, Biljard, 8-ball Herrar, Gefle Cue Club, Gävle

Tomas Larsson *, Biljard, 8-ball Herrar, Gefle Cue Club, Gävle

Evelina Stettin, Skidor, Rullskidor masstart fri stil damer, Hudiksvalls IF, Hudiksvall

Anton Karlsson, Skidor, Rullskidor masstart fri stil herrar, Åsarna IK, Berg

Marie Ramse, Skridsko, Inlines 500m damer, Stockholm Speedskaters, Stockholm

Anders Lindström, Skridsko, Inlines 500 m herrar, Stockholm Speedskaters, Stockholm

Erik Persson, Simidrott, 50m bröst herrar, Kungsbacka Simsällskap, Kungsbacka

Christine Ekman, Simidrott, 400m medley damer, Simklubben Neptun, Stockholm

Alexander Nyström, Simidrott, 50m rygg herrar, Simklubben Neptun, Stockholm

Louise Hansson, Simidrott, 50m frisim damer, Helsingborgs Simsällskap, Helsingborg

Christopher Jedel, Simidrott, 400m frisim herrar, Mölndals Allmänna Simsällskap, Mölndal

Sandra Hafström, Simidrott, 100m rygg damer, Helsingborgs Simsällskap, Helsingborg

Simon Sjödin, Niklas Tour, Alexander Nyström, Linus Magnusson, Simidrott, 4x100m medley herrar, Simklubben Neptun, Stockholm

Linda Baron, Josefin Eriksen, Emma Rotstam, Ida Eriksen, Simidrott, 4x200m frisim damer, Järfälla Simsällskap, Järfälla

* Delat brons

Mer läsning

Annons