Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

LISTA: Alla SM-medaljörer från tisdagen

/

Annons

GULD

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun

Cenneth Ålund, Kaarina Saviluoto, Bågskytte, Lag Barebow, Nykvarns Bågskytteklubb, Nykvarn

Patrik Hjerteblom, Berit Bergström, Bågskytte, Lag Longbow, Södertälje Bågskytteförening, Södertälje

Mikael Mårthen, Jetski, Spark, Eastcoast Racing Club, Vaxholm

Eric Jacobsson, Jetski, Lite, Kumla JRC, Kumla

Rickard Nilsson, Boule, Öppen, Coccinelle Pentanque Club, Malmö

Signe Holgersson, Boule, Dam, Boulette BK, Västerås

Anton Kappling, Frisbee, Allround Discgolf, KFUM Linköping, Linköping

Tove Alexandersson, Orientering, Sprint D2, Stora Tuna OK, Borlänge

Emil Svensk, Orientering, Sprint H21, Stora Tuna OK, Borlänge

Eric Jonsson, Tyngdlyftning, Herrar 77 kg, Stockholms AK, Stockholm

Helena Falk, Tyngdlyftning, Damer 63 kg, Stockholms AK, Stockholm

Martin Rothwall, Tyngdlyftning, Herrar 85 kg, Mossebergs AK, Falköping

Carita Hansson, Tyngdlyftning, Damer 69 kg, Allmänna SK, Eskilstuna

Kim Fors, Bilsport, Backe drifting, Gröndals MSK Eskilstuna

Jimmy Holmkvist, Bilsport, Rallycross Supernationell 2 WD, Gestrike RT, Sandviken

Kristian Bromark, Bilsport, Rallycross 2400 cc/Touring Car 2 WD, Rasbo MK, Uppsala

Daniel Jansson, Bilsport, Crosskart 250 cc, Uppsala MK, Uppsala

Rikard Berglund, Bilsport, Crosskart 650 cc, SMK Gävle, Gävle

Daniel Balke, Bilsport, Crosskart Xtreme, SMK Arboga, Arboga

Peter Karlsson, Frisbee, Allround Discathon, Kalmar FK, Kalmar

Anton Björck-Teuscher, Simidrott, Öppet vatten herrar, Simklubben S02, Göteborg

Ellen Olsson, Simidrott, Öppet vatten damer, Skåre Swim Club, Trelleborg

Caroline Larsson, Golf, Handigolf damer, Karlstads Golfklubb, Karlstad

Johan Kammerstad, Golf, Handigolf herrar, Lannalodge Golfresort, Örebro

SILVER

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun

Jan Ramstedt, Jennie Parbrink, Bågskytte, Lag Barebow, Nykvarns Bågskytteklubb, Nykvarn

Roland Bexander, Monika Svartvik, Bågskytte, Lag Longbow, Bågskytteklubb Fiskgjusen, Värmdö

Henrik Bramsved, Jetski, Spark, Orust Jetskiklubb, Orust

Emma Nellie Örtendahl, Jetski, Lite, Orust Jetskiklubb, Orust

Kristoffer Hirverud, Boule, Öppen, Gothenburg Boule Rangers, Göteborg

Jennifer Andersson Persson, Boule, Dam, Sundsvalls BK, Sundsvall

Anton Lindh, Frisbee, Allround Discgolf, Härnösands DGC, Härnösand

Alva Olsson, Orientering, Sprint D21, Linköpings OK, Linköping

Mårten Boström, Orientering, Sprint H21, IFK Lidingö SOK, Lidingö

Emin Jasim, Tyngdlyftning, Herrar 77 kg, Helsingborgs AK Greppet, Helsingborg

Cornelia Herlin Samie, Tyngdlyftning, Damer 63 kg, Mariestads AIF, Mariestad

Daniel Sjöberg, Tyngdlyftning, Herrar 85 kg, Mossebergs AK, Falköping

Patricia Strenius,Tyngdlyftning, Damer 69 kg, Allmänna SK, Eskilstuna

Christoffer Svensson, Bilsport, Backe drifting, SMK Nyköping, Nyköping

Mikael Eriksson, Bilsport, Rallycross Supernationell 2 WD, Strängnäs AMS, Strängnäs

Peter Karlsson, Bilsport, Rallycross 2400 cc/Touring Car 2 WD, Ljusdals MS, Ljusdal

Mattias Andersson, Bilsport, Crosskart 250 cc, MK Kopparberg, Ljusnarsberg

Anders Michalak, Bilsport, Crosskart 650 cc, MK Orion, Norrtälje

Magnus Viktorsson, Bilsport, Crosskart Xtreme, Anderstorp Racingklubb, Gislaved

Anton Kappling, Frisbee, Allround Discathon, KFUM Linköping, Linköping

Gustav Swedenborg, Simidrott, Öppet vatten herrar, Järfälla Simsällskap, Järfälla

Sofia Heimsten, Simidrott, Öppet vatten damer, SK Sydsim, Burlöv

Joakim Björkman, Golf, Handigolf herrar, Frösåker Golfklubb, Västerås

Anneli Bergman, Golf, Handigolf damer, Brevikens golfklubb, Karlsborg

BRONS

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun

Stefan Lindholm, Eva Aronsson, Bågskytte, Lag Longbow, Timrå AIF, Timrå

Mac Willners, Ellinor Lindkvist, Bågskytte, Lag Recurve, Nykvarns Bågskytteklubb, Nykvarn

Kristian Stenborg, Jetski, Spark, Orust Jetskiklubb, Orust

Mats Örtendahl, Jetski, Lite, Orust Jetskiklubb, Orust

Conny Carlsson *, Boule, Öppen, Boulero Sällskapet, Stockholm

Håkan Jonsson *, Boule, Öppen, Sundsvalls BK, Sundsvall

Jessica Karlsson *, Boule, Dam, Tyringe Boulegetingarna, Hässleholm

Birgitta Nordfors *, Boule, Dam, Höganäs BK, Höganäs

Markus Söderlund, Frisbee, Allround Discgolf, Eskilstuna DGC, Eskilstuna

Helena Karlsson, Orientering, Sprint D21, IFK Lidingö SOK, Lidingö

Gustav Bergman, Orientering, Sprint H21, OK Ravinen, Nacka

Nicklas Unnerstad, Tyngdlyftning, Herrar 77 kg, Väsby AK, Upplands Väsby

Caroline Omre, Tyngdlyftning, Damer 63 kg, Stockholms AK, Stockholm

Pedram Parsi, Tyngdlyftning, Herrar 85 kg, Vallentuna TK, Vallentuna

Angelica Bengtsso, Tyngdlyftning, Damer 69 kg, Måndagsklubben, Falun

Stefan Henriksson, Bilsport, Backe drifting, SMK Sundsvall, Sundsvall

Urban Bergström, Bilsport, Rallycross Supernationell 2 WD, Finnskaga MK, Torsby

Per Engstrand, Bilsport, Rallycross 2400 cc/Touring Car 2 WD, Ljusdals MS, Ljusdal

Maja Kärnqvist, Bilsport, Crosskart 250 cc, Östmarks MFF, Torsby

Andreas Carlsson, Bilsport, Crosskart 650 cc, Säffle MC, Säffle

Johan Teden, Bilsport, Crosskart Xtreme, Kolsva MS, Köping

Mike Beckmann, Frisbee, Allround Discathon, Värnamo FC, Värnamo

Alexander Berggren, Simidrott, Öppet vatten herrar, SK Elfsborg, Borås

Elsa Ericsson, Simidrott, Öppet vatten damer, Täby Sim, Täby

Magnus Johnsson, Golf, Handigolf herrar, Olofströms Golfklubb, Olofström

*delat brons

Mer läsning

Annons