Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

LISTA: Alla SM-medaljörer från torsdagen

Annons

GULD

Namn Idrott Klass/gren/distans Förening Kommun Län

Anton Kappling, Frisbee Allround, SCFKFUM Linköping, Linköping

Linda Lundberg, Nora Fause, Bernice Thors, Bangolf, Lag, 3-manna damer, Gullbergsbro BGK, Göteborg

Bengt Nejman, Magnus Mårtensson, S-I Mellqvist, Bangolf Lag, 3-manna herrar, Sundsvalls BGK 2, Sundsvall

Marielle Svensson, Bangolf, Slagspel damer, Askims BGK, Göteborg

Dan Trulsson, Bangolf, Slagspel herrar, Tantogårdens BGK, Stockholm

Fredrik Svensson, Styrkelyft Herrar +120 kg, klassiskt styrkelyft, Sundsvalls AK, Sundsvall

Stina Åkermalm, Styrkelyft Damer 52 kg, klassiskt styrkelyft, Malmbergets AIF, Gällivare

Sofia Loft, Styrkelyft Damer 57 kg, klassiskt styrkelyft Göteborg, KK, Göteborg

Eddie Berglund, Styrkelyft Herrar 66 kg, klassiskt styrkelyft, Måndagsklubben, Falun

Henriette Stenkvist, Simidrott, 200m rygg damer, Simklubben Neptun, Stockholm

Erik Persson, Simidrott, 400m medley herrar, Kungsbacka Simsällskap, Kungsbacka

Jennie Johansson, Simidrott, 50m bröst damer, Simklubben Neptun, Stockholm

Mattias Carlsson, Simidrott, 100m rygg herrar, Uddevalla Sim, Uddevalla

Sarah Sjöström, Simidrott, 100m fjäril damer, Södertörns Simsällskap, Botkyrka

Sebastian Holmberg, Simidrott, 50m fjäril herrar, Simklubben Neptun, Stockholm

Alba Forés, Simidrott, 800m frisim damer, Simklubben Triton, Staffanstorp

Christoffer Carlsen, Isak Eliasson, Filip Holmqvist, Robin Andréasson, Simidrott, 4x200m frisim herrar, Mölndals Allmänna Simsällskap, Mölndal

Tomas Palmer, Frisbee Allround Längd, Linköpings Unika FBS, Linköping

Louise Furberg, Biljard,10-ball Damer, Föreningen TriQ Club, Stockholm

Anders Gerwén, Biljard,10-ball Herrar, BK Flamingo, Karlskrona

Joakim Ljunggren, Motorcykel Superenduro, Karlskoga EK, Karlskoga

SILVER

Mike Beckman, FrisbeeAllround, SCF Värnamo FC, Värnamo, Jönköping

Josefin Hansson, Jasmin Hansson, Wilma Harrysson, Bangolf, Lag, 3-manna damer, Asarum BGK, Karlshamn, Blekinge

Bengt Nejman, Magnus Mårtensson, S-I Mellqvist, Bangolf, Lag, 3-manna herrar, BGK Jönköping Jönköping, Jönköping

Linda Lundberg, Bangolf, Slagspel damer, Gullbergsbro BGK, Göteborg, Västra Götalands Län

Magnus Mårtensson, Bangolf, Slagspel herrar, Sundsvalls BGK, Sundsvall, Västernorrland

Kim Gustafsson, Styrkelyft, Herrar +120 kg, klassiskt styrkelyft, Lessebo SK, Lessebo, Kronoberg

Jessica Yousef, Styrkelyft, Damer 52 kg, klassiskt styrkelyft, Väsby AK, Upplands Väsby, Stockholm

Emma Tallus, Styrkelyft, Damer 57 kg, klassiskt styrkelyft, Umeå Power, Umeå, Västerbotten

Andreas Nilsson, Styrkelyft, Herrar 66 kg, klassiskt styrkelyft, Ystads KK, Ystad, Skåne

Miranda Arvidsson, Simidrott, 200m rygg damer, Kalmar Simsällskap, Kalmar, Kalmar

Linus Kanth, Simidrott, 400m medley herrar, Västerås Simsällskap, Västerås, Västmanland

Sophie Hansson, Simidrott, 50m bröst damer, Helsingborgs Simsällskap, Helsingborg, Skåne

Pontus Palmqvist, Simidrott, 100m rygg herrar, Linköpings Allmänna SS, Linköping, Östergötland

Louise Hansson, Simidrott, 100m fjäril damer, Helsingborgs Simsällskap, Helsingborg, Skåne

Chistoffer Carlsen, Simidrott, 50m fjäril herrar, Mölndals Allmänna Simsällskap, Mölndal, Västra Götalands Län

Christine Ekman, Simidrott, 800m frisim damer, Simklubben Neptun, Stockholm, Stockholm

Filip Grimberg, Daniel Forndal, Markus Malm, Victor Johansson, Simidrott, 4x200m frisim herrar, Jönköpings Simsällskap, Jönköping, Jönköping

Mike Beckmann, FrisbeeAllround Längd, Värnamo FC, Värnamo, Jönköping

Caroline Roos, Biljard,10-ball Damer, Norrtelje BK, Norrtälje, Stockholm

Marcus Chamat, Biljard,10-ball Herrar, Gefle Cue Club, Gävle, Gävleborg

Martin Larsson, Motorcykel, Superenduro, Göta MS, Enköping, Uppsala

BRONS

Fredrik Celinder, FrisbeeAllround, SCFKFUM Norrköping, Norrköping, Östergötland

Eddie Söderlund, Marcus Söderlund, Peter Nordin, Bangolf, Lag, 3-manna herrar, Sundsvalls BGK 3, Sundsvall, Västernorrland

Bernice Thors, Bangolf, Slagspel damer, Gullbergsbro BGK, Göteborg, Västra Götalands Län

Patrik Jönsson, Bangolf, Slagspel herrar, BGK Jönköping, Jönköping, Jönköping

Magnus Klasson, Styrkelyft, Herrar +120 kg, klassiskt styrkelyft, Linköpings AK, Linköping, Östergötland

Linda Arngården, Styrkelyft, Damer 52 kg, klassiskt styrkelyft, Uppsala TK, Uppsala, Uppsala

Lina Åberg, Styrkelyft, Damer 57 kg, klassiskt styrkelyft, Vedum AIS, Vara, Västra Götalands Län

Kim Björklund, Styrkelyft, Herrar 66 kg, klassiskt styrkelyft, Borås AK, Borås, Västra Götalands Län

Anna Åhlin, Simidrott, 200m rygg damer, Spårvägen Simförening, Stockholm, Stockholm

Simon Frank, Simidrott, 400m medley herrar, Simklubben Neptun, Stockholm, Stockholm

Jessica Billquist, Simidrott, 50m bröst damer, Spårvägen Simförening, Stockholm, Stockholm

Petter Fredriksson, Simidrott, 100m rygg herrar, Simklubben Hajen, Lomma, Skåne

Ida Lindborg, Simidrott, 100m fjäril damer, Malmö Kappsimningsklubb, Malmö, Skåne

Stefan Stojmenovic, Simidrott, 50m fjäril herrar, Norrköpings Kappsimingsklubb, Norrköping, Östergötland

Erica Dahlgren, Simidrott, 800m frisim damer, Simklubben S 02, Göteborg, Västra Götalands Län

Anton Andersson, Alexander Linge, Oscar Ekström, Mats Westergren, Simidrott, 4x200m frisim herrar, Linköpings Allmänna SS, Linköping, Östergötland

Mattias Franzén, FrisbeeAllround Längd, Linköpings Unika FBS, Linköping, Östergötland

Ann-Sofie Löfgren, *Biljard, 10-ball Damer, Föreningen TriQ Club, Stockholm, Stockholm

Lisa Skaale, *Biljard,10-ball Damer, Norrtelje BK, Norrtälje, Stockholm

Jim Chawki, *Biljard, 10-ball Herrar, BK Milen, Göteborg, Västra Götalands Län

Tomas Larsson, *Biljard, 10-ball Herrar, Gefle Cue Club, Gävle, Gävleborg

Jens Hillgren, Motorcykel Superenduro, FMCK Stockholm, Järfälla, Stockholm

Köping HC Inlinehockey, Inlinehockey, Köping HC, Köping, Västmanland   

* Delat brons    

Mer läsning

Annons