Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Lokala resultat från O-ringen – torsdag

O-Ringen Etapp 4

Annons

D21E 1) Anne M Hausken Nordberg, Nydalens SK, 195.02 (1) 33.45, 23) Johanna Bergman, Sundsvalls OK, 228.52 (23) 38.55, 53) Annika Carlberg, Sundsvalls OK, 274.14 (41) 41.34 H21E 1) William Lind, Malungs OK Skogsmårdarna, 217.18 (7) 33.46 D20E 1) Miri Thrane Ødum, OK Pan Århus, 198.09 (6) 31.30, 42) Hedwig Haas, Sundsvalls OK, 247.17 (40) 37.32, 57) Johanna Sjölund, Sundsvalls OK, 260.47 (20) 34.44 H20E 1) Andreas Sølberg, IFK Göteborg, 237.16 (6) 29.25 D18E 1) Ingeborg Eide, Byåsen IL, 175.29 (12) 29.42, 12) Hanna Hugosson, Sundsvalls OK, 196.17 (8) 28.56, 15) Stina Nordin, Sundsvalls OK, 198.46 (24) 31.59 H18E 1) Simon Hector, Snättringe SK, 170.17 (2) 24.33

D21E2 1) Sirkku Minkkinen, Rajamäen Rykmentti, 290.15 (2) 39.02

H21E2 1) Lauri Nenonen, Kalevan Rasti, 296.29 (2) 33.29

D20E2 1) Miti LE CAm, Club Rennais de Course d'orientation, 363.23 (1) 49.31

H20E2 1) Andreas Zeijlon, OK Hällen, 241.34 (1) 30.42

D18E2 1) Kristin Helland-Hansen, IL Tyrving, 215.50 (1) 30.36

H18E2 1) Lukas Lundgren, Växjö OK, 189.02 (2) 28.27, 81) Oscar Sundlöf, Sundsvalls OK, 294.46 (20) 33.13

D21 1) Kristin Skaar, Ryda SK, 205.55 (3) 28.17, 18) Madeleine Dahlin, Kovlands IF, 222.43 (41) 33.22, 97) Sara Lundsten, Sundsvalls OK, 296.06 (56) 34.53, 123) Anna Nystedt, Sundsvalls OK, 346.06 (128) 49.38

H21 1) Erik Liljequist, Södertälje-Nykvarn OF, 224.08 (2) 29.27, 63) Tobias Eliasson, Sundsvalls OK, 290.53 (17) 34.37, 65) Anders Vedin, Sundsvalls OK, 291.27 (79) 40.57, 109) Erik Toomingas, Sundsvalls OK, 336.07 (73) 40.08 D21K 1) Sara Helander, Domnarvets GOIF, 160.23 (1) 26.05, 33) Marie Tjärnberg, Kovlands IF, 217.05 (34) 34.06 H21K 1) Thor Nørskov, IFK Göteborg, 169.49 (1) 24.58, 116) Tomas Johnsson, Sundsvalls OK, 303.52 (114) 43.40

D20 1) Elena Gurskaia, Nord West, 206.21 (4) 31.32

H20 1) Håvard Myhre, Kongsberg OL, 203.57 (1) 26.58

D18 1) Martine Topstad, OL Tønsberg og Omegn, 180.13 (2) 33.15

H18 1) Michael Imhof, OL Regio Wil, 173.58 (1) 25.35 D17-20K 1) Idun Bækken, Os IL orientering, 194.14 (3) 37.22 H17-20K 1) Antonin Stampbach, ANCO-Neuchâtel, 187.26 (2) 26.53, 2) Johan Nordin, Sundsvalls OK, 190.23 (1) 26.05

D16 1) Synne Strand, Asker SK, 147.48 (1) 27.52

H16 1) Kasper Fosser, Heming Orientering, 135.46 (2) 22.31, 82) Gustav Frænell, Sundsvalls OK, 205.39 (56) 30.13, 119) Truls Lindholm, Sundsvalls OK, 254.01 (148) 47.48

D15 1) Katrin Sjödén, Älvdalens IF OK, 148.29 (11) 28.49, 23) Frida Vikström, Sundsvalls OK, 176.47 (16) 30.37

H15 1) Sander Arntzen, Asker SK, 141.30 (3) 24.00 D16K 1) Sara Lysemose Poulsen, Silkeborg OK, 139.51 (2) 32.23 H16K 1) Lukas Wadsten, OK Landehof, 137.21 (3) 29.02

D14 1) Tilde Backlund, OK Södertörn, 115.24 (1) 24.00, 42) Sofie Fröjd, Sundsvalls OK, 171.19 (83) 44.23, 79) Alice Palmgren, Sundsvalls OK, 206.07 (67) 41.10, 100) Kajsa Lindqvist, Selånger SOK, 247.09 (90) 46.47

H14 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 91.19 (1) 18.19, 86) Albin Kårén, Sundsvalls OK, 176.55 (86) 34.20

D13 1) Hanna Lundberg, OK Renen, 120.18 (2) 25.04, 112) Elsa Lampinen, Selånger SOK, 291.16 (126) 57.23, 114) Tove Frænell, Sundsvalls OK, 300.06 (108) 49.07

H13 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 108.58 (4) 23.54, 62) Hannes Lindahl, Sundsvalls OK, 170.47 (87) 37.06 D14K 1) Jessica Schärer, OLG Pfaeffikon, 103.49 (1) 24.30 H14K 1) Andreas Johansson, Lidköpings VSK, 94.16 (1) 21.09

D12 1) Kerstin Ljungemyr, OK Kolmården, 76.42 (1) 15.23, 33) Astrid Rex, Sundsvalls OK, 104.36 (19) 19.13, 47) Irmelie Enström, Sundsvalls OK, 111.49 (46) 21.54

H12 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 64.10 (1) 14.27, 9) Oskar Vikström, Sundsvalls OK, 82.11 (4) 15.43, 52) Tore Palmgren, Sundsvalls OK, 104.01 (32) 20.41

D11 1) Klara Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 79.44 (1) 15.17, 53) Alice Larsson, Sundsvalls OK, 122.37 (56) 22.46, 72) Alva Dahlin, Kovlands IF, 142.08 (81) 26.20, 79) Ellen Kårén, Sundsvalls OK, 149.31 (74) 25.21, 80) Ebba Andersson, Sundsvalls OK, 150.55 (80) 26.14, 87) Stina Lindholm, Sundsvalls OK, 178.40 (105) 36.52, 100) Ebba Lindholm, Sundsvalls OK, 313.01 (103) 34.25

H11 1) Arvid Skepp, Sävedalens AIK, 78.33 (1) 15.49, 45) Johan Lindén, Selånger SOK, 115.44 (53) 23.30 D12K 1) Alma Birklin, OK Kåre, 83.19 (1) 13.23 H12K 1) Hugo Sjödin, OK Tisaren, 70.28 (2) 13.12

D10 1) Moa Birkebæk, Stora Tuna OK, 64.11 (2) 15.22, 46) Lovisa Dufva, Sundsvalls OK, 96.01 (85) 23.34, 49) Alva Eliasson, Sundsvalls OK, 96.33 (79) 23.00, 146) Olivia Karlsson, Kovlands IF, 203.49 (116) 28.01, 149) Alice Lindqvist, Selånger SOK, 212.10 (133) 32.59

H10 1) Olle Ringi, OK Kåre, 57.08 (2) 12.20, 66) Wilmer Rex, Sundsvalls OK, 94.02 (17) 14.50

D35 1) Elin Bjerva, Larvik OK, 183.17 (2) 30.13

H35 1) Rikard Claesson, Stora Tuna OK, 193.36 (1) 29.42 D35K 1) Emma Claesson, Stora Tuna OK, 139.03 (1) 25.47 H35K 1) Anders Dalin, Leksands OK, 175.02 (1) 27.59, 52) Jonas Karlsson, Kovlands IF, 332.47 (59) 51.23

D40 1) Karolina Højsgaard, Domnarvets GOIF, 162.02 (1) 28.08, 21) Sara Timner, Sundsvalls OK, 207.15 (20) 35.39

H40 1) Staffan Eriksson, Stora Tuna OK, 179.41 (3) 26.36, 60) Lars Henriksson, Sundsvalls OK, 269.46 (81) 46.57 D40K 1) Jenny Arvidsson, Brattås CK, 125.36 (1) 24.05, 76) Anna Kårén, Sundsvalls OK, 197.48 (67) 36.19, 81) Charlotta Palmgren, Sundsvalls OK, 199.55 (30) 32.36, 107) Lena Andersson, Sundsvalls OK, 228.08 (142) 48.58, 125) Sofia Lindén, Selånger SOK, 239.57 (151) 51.57, 127) Kerstin Frænell, Sundsvalls OK, 241.35 (112) 42.58, 146) Karin Larsson, Sundsvalls OK, 261.56 (101) 40.53, 169) Josefin Barck, Sundsvalls OK, 343.30 (162) 55.43 H40K 1) Kalle Dalin, Leksands OK, 146.59 (1) 23.07, 55) Roger Palmgren, Sundsvalls OK, 200.59 (92) 36.55, 99) Magnus Jonsson, Sundsvalls OK, 238.13 (88) 36.24

D45 1) Gunilla Svärd, IF Thor, 134.08 (2) 24.31, 47) Anna Nordin, Sundsvalls OK, 192.59 (53) 34.47, 72) Pia Lindholm, Sundsvalls OK, 212.23 (42) 33.48

H45 1) Johan Ivarsson, Freidig, 165.44 (4) 26.08, 4) Olov Vikström, Sundsvalls OK, 174.07 (1) 25.32, 41) Håkan Stolt, Sundsvalls OK, 211.56 (40) 32.42 D45K 1) Sofia Holmgård, Kils OK, 117.24 (1) 24.21, 2) Charlotte Vikström, Sundsvalls OK, 124.57 (3) 26.24 H45K 1) Nichlas Wallström, Sävedalens AIK, 135.36 (4) 26.03, 48) Torbjörn Andersson, Sundsvalls OK, 177.40 (50) 32.52, 67) Johan Agås, Sundsvalls OK, 188.21 (79) 35.43, 70) Tommy Fröjd, Sundsvalls OK, 188.39 (91) 36.20, 92) Anders Lindholm, Sundsvalls OK, 198.48 (107) 37.29

D50 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 142.47 (1) 25.07

H50 1) Joakim Ingelsson, OK Hammaren, 153.44 (1) 24.44, 37) Roger Hugosson, Sundsvalls OK, 200.20 (27) 30.18 D50K 1) Anne Bodin, Almby IK, 130.25 (2) 27.05, 5) Maria Castenborg, Njurunda OK, 136.25 (15) 31.02, 12) AnnaKarin Haglund, Sundsvalls OK, 145.26 (11) 30.18 H50K 1) Mikael Kindborn, OK Hällen, 132.37 (6) 26.11, 3) Thomas Johansson, Sundsvalls OK, 139.07 (4) 25.57, 82) Anders Sjögren, Sundsvalls OK, 190.12 (105) 38.21

D55 1) Anneli Berggren, OK Denseln, 156.19 (6) 31.48

H55 1) Mats Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 147.11 (1) 24.16, 6) Jan Nordin, Sundsvalls OK, 171.29 (3) 26.00, 29) Göran Tjärnberg, Kovlands IF, 199.27 (38) 34.52, 30) Olof Fraenell, Sundsvalls OK, 201.46 (24) 31.13 D55K 1) Marie Gustafsson, Sundsvalls OK, 142.13 (2) 31.48 H55K 1) Jozef Pollak, ATU Kosice, 131.02 (1) 25.52, 24) Peter Hansson, Sundsvalls OK, 182.08 (21) 34.39

D60 1) Ing-Marie Brander Strand, Göteborg-Majorna OK, 134.37 (2) 23.48

H60 1) Harald Thon, IF Sturla, 164.20 (4) 30.31, 71) Leif Sundling, Njurunda OK, 268.45 (70) 45.56 D60K 1) Monika Mathiasson, OK Skogsmunken, 135.00 (1) 24.14, 15) Inga-Lill Andersson, Selånger SOK, 192.59 (18) 36.35 H60K 1) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 147.12 (1) 28.49, 3) Mats Andersson, Selånger SOK, 156.47 (5) 32.40, 35) Ove Jansson, Sundsvalls OK, 196.26 (36) 40.00, 37) Lars-Peter Johnsson, Selånger SOK, 198.35 (53) 43.25, 82) Anders Sundberg, Selånger SOK, 283.10 (76) 50.35

D65 1) Linda Verde, IF Sturla, 158.05 (1) 27.24

H65 1) Lars-Åke Wall, OK Tisaren, 166.43 (18) 32.27 D65K 1) Gunvor Sandberg, Bromma-Vällingby SOK, 157.19 (5) 31.20, 3) Ann-Britt Bengtsson, Selånger SOK, 161.30 (11) 34.01, 8) Barbro Edström, Kovlands IF, 171.52 (10) 33.58 H65K 1) Göran Davidsson, OK Klemmingen, 139.08 (3) 28.00

D70 1) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, 143.50 (12) 31.55, 17) Laila Näslund, Selånger SOK, 183.36 (14) 32.30

H70 1) Matti Kattilakoski, Kaustisen Pohjan-Veikot, 137.09 (1) 23.03, 33) Owe Edström, Kovlands IF, 202.16 (20) 30.40 D70K 1) Kerstin Gunnarsson, Nässjö OK, 161.29 (1) 27.14 H70K 1) Tord Halvarson, OK Kåre, 129.31 (2) 26.36, 26) Åke Höglund, Timrå SOK, 163.59 (21) 32.00, 44) Gunnar Bengtsson, Sundsvalls OK, 180.26 (58) 37.57

D75 1) Birgitta Thunell, IFK Lidingö SOK, 165.30 (2) 26.51

H75 1) Ragnar Eriksson, OK Hedströmmen, 142.33 (1) 28.08

D80 1) Maja-Lisa Bergström, Selånger SOK, 174.31 (1) 32.54

H80 1) John Vallin, OK Hedströmmen, 144.20 (14) 36.30

H85 1) Sture Roland Josefsson, OK Kåre, 185.42 (3) 33.03

D90 1) Margareta Hansson, Storviks IF, 528.16 (1) 119.00

H90 1) Rune Isaksson, Helsingborgs SOK, 186.33 (1) 36.12 D21M 1) Elin Dolk, Jönköpings OK, 166.27 (2) 33.33, 4) Louise Rohdén, Sundsvalls OK, 185.25 (3) 33.44 H21M 1) Tomas Gunnarsson, OK Nackhe, 204.21 (4) 35.46 D35M 1) Helena Wallman, Västerbergslagens OL, 142.28 (1) 25.37 H35M 1) Jonatan Söderberg, Gävle OK, 255.11 (4) 44.59 D40M 1) Claudia Schaerer, OLG Pfaeffikon, 162.15 (7) 33.56, 53) Marita Lindqvist, Selånger SOK, 244.13 (53) 46.32, 60) Maria Olsson, Njurunda OK, 258.58 (71) 51.39 H40M 1) Fredrik Johansson, OK Älme, 204.30 (2) 30.14, 15) Lars Lundberg, Sundsvalls OK, 250.06 (12) 36.28, 18) Jerry Larsson, Sundsvalls OK, 253.33 (21) 41.38 D45M 1) Annika Leufvén, Åmåls OK, 152.03 (1) 24.11, 19) Clary Rex, Sundsvalls OK, 202.10 (68) 46.54, 88) Ann-Christine Lampinen, Selånger SOK, 314.44 (80) 52.55 H45M 1) Peter Edman, Korsnäs IF OK, 155.51 (2) 25.45, 39) Mårten Lampinen, Selånger SOK, 285.32 (20) 41.13 D50M 1) Anna Frithioff, Säterbygdens OK, 143.43 (1) 28.48, 31) AnnCatrin Valfridsson, Sundsvalls OK, 290.00 (40) 77.20 H50M 1) Anders Hansson, Storviks IF, 170.14 (1) 26.48 D55M 1) Eva Bohm, OK Vildhussen, 131.50 (5) 25.59, 11) Anita Sundling, Njurunda OK, 167.54 (13) 29.54, 29) Gunilla Jacobsson, Njurunda OK, 208.11 (20) 33.45 H55M 1) Mats Wallman, Västerbergslagens OL, 140.15 (2) 26.30 H60M 1) Per Edén, OK Kåre, 169.01 (1) 30.39 D60M 1) Marita Johansson, OK Stigen, 168.21 (2) 29.51 D65M 1) Berit Røste, Ringsaker OK, 153.56 (3) 31.50 H65M 1) Bengt Jåfs, Vörå IF, 140.15 (7) 31.53 D70M 1) Ulla Öhgren, Helsingborgs SOK, 155.51 (1) 29.00 H70M 1) Einar Stensby, Løten o-lag, 161.43 (2) 28.57, 10) Inge Fröjd, Sundsvalls OK, 202.53 (9) 38.18, 36) Olle Näslund, Selånger SOK, 367.04 (42) 92.05 H80M 1) Sven Persson, Andrarums IF, 164.24 (1) 34.22

U1 1) Herman Øen Paulsrud, IL Koll, 53.05 (3) 15.17, 20) Alex Andersson, Sundsvalls OK, 69.51 (31) 19.45, 58) Alfred Dahlin, Kovlands IF, 81.43 (51) 20.53, 118) Elin Karlsson, Kovlands IF, 104.32 (162) 29.30

U2 1) Tuukka Pekkala, Espoon Suunta, 79.19 (2) 20.15, 101) Sofia Mårtensson, Sundsvalls OK, 164.54 (176) 49.09

Ö1 1) Thea Wennberg, Skellefteå OK, 79.15 (4) 18.04

Ö2 1) Miki Jaremalm, Vallentuna-Össeby OL, 169.33 (12) 40.27

Ö3 1) Frida Karlsson, Linköpings OK, 117.21 (4) 27.26, 5) Malin Heimer, Sundsvalls OK, 129.19 (35) 34.16, 7) Tommy Nilsson, Sundsvalls OK, 129.37 (34) 34.13, 18) Linda Karlsson, Sundsvalls OK, 139.27 (46) 35.28

Ö4 1) Anna-Maria Hellström, Forsa OK, 155.15 (3) 26.09, 19) Fredrik Dahlin, Kovlands IF, 220.23 (121) 58.29

Ö5 1) Erik Stillemark, IF Hallby SOK, 127.12 (4) 32.43

Ö6 1) Emil Johansson, Östgöta Helikopter SK & IF, 207.45 (15) 42.50

Ö7 1) Stefan Djurstedt, Eksjö SOK, 92.35 (3) 20.36

Ö8 1) Sondre Ruud Bråten, Nydalens SK, 140.56 (4) 37.30

Ö9 1) Martin Schagerlind, Trollhättans SOK, 219.55 (13) 30.19

Ö10 1) Tommy R. Wilhelmsen, Kongsberg OL, 145.05 (1) 28.02

Ö11 1) Robin Hallsten, Vänersborg, 243.53 (9) 39.11

Ö12 1) Mattias Johansson, IFK Mora OK, 271.03 (9) 36.52 Open CH10 1) Fredrik Nilsson, OK Njudung, 313.33 (16) 77.24 Challenge D 10 1) Eva-Maj Erneby, Västerås SOK, 278.17 (1) 67.41 Challenge H 10 1) Oscar Claesson, Jönköpings OK, 221.08 (2) 53.25, 20) Patrick Castenborg, Njurunda OK, 320.39 (26) 78.48 Challenge D 5 1) Maria Backlund, OK Hällen, 146.15 (1) 31.12 Challenge H 5 1) Truls Sildnes Baklid, Konnerud IL, 129.53 (1) 27.14 3-days Easy 1) Tim Troxler, OLG Hondrich, 53.17 (3) 30.31 3-days Middle 1) Olav Ekrheim, Varegg Fleridrett, 54.49 (1) 30.31 3-days Difficult 1) Andreas Samuelsson, OK Reftele, 75.44 (1) 38.05 3-days Women 1) Ingela Alvmyren, Halmstad OK, 80.16 (1) 42.55 3-days Men 1) Ludvig Åhlund, OK Nolaskogsarna, 93.08 (1) 48.13 Pre-E 1) Lars Jakob Waaler, Porsgrunn OL, 1.40 (6) 0.09 Pre-A 1) Roger Andersson, Halmstad OK, 1.28 (2) 0.10 Pre-B 1) Pahn Gardhem, Nybro OK, 3.58 (6) 0.24

MTBD21 1) Cecilia Thomasson, Fältjägarnas IF, 174.41 (1) 51.20

MTBH21 1) Marcus Jansson, Garphyttans IF, 203.13 (1) 59.07

MTBD20 1) Elvira Larsson, Ryda SK, 164.24 (1) 48.00

MTBH20 1) Jesper Lindahl, OK Trian, 199.03 (3) 55.59

MTBD16 1) Elin Håll, HJS-Vansbro OK, 191.16 (1) 61.16

MTBH16 1) Juha Lilja, Tampereen Pyrintö, 157.16 (3) 45.30

MTBD14 1) Ebba Eriksson, Kvarnsvedens GOIF OK, 149.30 (1) 48.10

MTBH14 1) Joel Ernstsson, Finspångs SOK, 107.44 (1) 42.14

MTBH12 1) Yaroslav Shvedov, Orienta SKI-O, 101.46 (1) 42.40

MTBD40 1) Marquita Gelderman, North West Orienteering Club, 173.34 (1) 53.42

MTBH40 1) Martin Claesson, OK Landehof, 187.19 (1) 51.28

MTBD50 1) Tove Andersen, OK Øst Birkerød, 201.31 (1) 62.59

MTBH50 1) Per Gustavsson, Göteborg-Majorna OK, 174.52 (1) 42.32

MTBD60 1) Birgit Hausner, OK SG, 169.57 (1) 52.01

MTBH60 1) Harald Männel, OL-Team Wehrsdorf, 160.34 (2) 56.26 MTBÖK 1) Per-Erik Rönnestrand, Frösö IF, 87.38 (2) 32.09 MTBÖM 1) Janne Skarner, Leksands OK, 141.18 (6) 50.19 MTBÖL 1) Håkan Flingmark, Uddevalla OK, 245.01 (14) 63.55

MTBH70 1) Bengt Andersson, Söders-Tyresö, 139.14 (3) 49.22 Flex-O 1) Jonathan Lindqvist, IK Gandvik, 0.00 () National Team Sprint W 1) Lilian Forsgren, Sverige, 13.45 () , 2) Ida Marie Næss Bjørgul, Norge, 13.47 () , 3) Emma Waddington, Canada, 15.06 () , 4) Tori Borish, USA, 15.17 () , 5) Roisin Long, AJAX, 15.37 () , 6) Tori Owen, Canada, 16.21 () National Team Sprint M 1) Jonas Leandersson, Sverige, 13.17 () , 2) Jerker Lysell, Sverige, 13.44 () , 3) Tim Robertson, Hutt Valley, 13.53 () , 4) Nick Simonin, Irland, 14.09 () , 5) Tristan Bloemen, CO Liège, 14.22 () , 6) Matt Ogden, North West Orienteering Club, 14.28 () , 7) Lachlan Dow, Australia, 14.30 () , 8) Will Critchley, Canada, 14.42 () , 9) Martin Regborn, Sverige, 14.46 () , 10) Brodie Nankervis, Australia, 14.49 () , 11) Marvin Goericke, Berliner TSC, 14.57 () , 12) Robbie Anderson, Canada, 15.23 () , 13) Bradley Lund, South Africa, 15.45 () , 14) Raúl Ferra, Spain, 15.46 () , 15) Damian Konotopetz, Canada, 16.16 () , 16) Ethan Childs, USA, 16.20 () , 17) Greg Ahlswede, USA, 17.19 ()

Mer läsning

Annons