Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Orientering

O-Ringen Etapp 3 / MTB-O 2

Annons

D21E 1) Simone Niggli, OK Tisaren, 157.23, 24) Johanna Bergman, Sundsvalls OK, 189.57, 59) Annika Carlberg, Sundsvalls OK, 232.40 ()

H21E 1) William Lind, Malungs OK Skogsmårdarna, 183.32 ()

D20E 1) Miri Thrane Ødum, OK Pan Århus, 166.39 (3) 54.16, 40) Hedwig Haas, Sundsvalls OK, 209.45 (26) 62.49, 64) Johanna Sjölund, Sundsvalls OK, 226.03 (31) 63.18

H20E 1) Andreas Sølberg, IFK Göteborg, 207.51 (9) 67.59

D18E 1) Ingeborg Eide, Byåsen IL, 145.47 (3) 45.51, 14) Stina Nordin, Sundsvalls OK, 166.47 (13) 49.53, 15) Hanna Hugosson, Sundsvalls OK, 167.21 (33) 53.07

H18E 1) Simon Hector, Snättringe SK, 145.44 (1) 45.25

D21E2 1) Sirkku Minkkinen, Rajamäen Rykmentti, 251.13 (3) 79.50

H21E2 1) Lauri Nenonen, Kalevan Rasti, 263.00 (5) 85.09

D20E2 1) Miti LE CAm, Club Rennais de Course d'orientation, 313.52 (1) 98.57

H20E2 1) Andreas Zeijlon, OK Hällen, 210.52 (2) 71.13

D18E2 1) Ebba Envall, IK Hakarpspojkarna, 182.09 (1) 50.36

H18E2 1) Lukas Lundgren, Växjö OK, 160.35 (10) 52.33, 86) Oscar Sundlöf, Sundsvalls OK, 261.33 (96) 94.19

D21 1) Johanna Sanderi, IFK Lidingö SOK, 173.28 (1) 49.57, 17) Madeleine Dahlin, Kovlands IF, 189.21 (17) 57.29, 102) Sara Lundsten, Sundsvalls OK, 261.13 (113) 79.46, 121) Anna Nystedt, Sundsvalls OK, 296.28 (97) 72.33

H21 1) Erik Liljequist, Södertälje-Nykvarn OF, 194.41 (1) 61.22, 62) Anders Vedin, Sundsvalls OK, 250.30 (33) 71.38, 74) Tobias Eliasson, Sundsvalls OK, 256.16 (73) 76.55, 116) Erik Toomingas, Sundsvalls OK, 295.59 (124) 88.08

D21K 1) Sara Helander, Domnarvets GOIF, 134.18 (16) 46.26, 38) Marie Tjärnberg, Kovlands IF, 182.59 (51) 57.50 H21K 1) Anders Nordberg, Nydalens SK, 143.37 (1) 43.04, 124) Tomas Johnsson, Sundsvalls OK, 260.12 (156) 86.00

D20 1) Elena Gurskaia, Nord West, 174.49 (14) 62.05

H20 1) Henrik Upsal, Kristiansand OK, 171.31 (2) 51.49

D18 1) Martine Topstad, OL Tønsberg og Omegn, 146.58 (1) 44.25

H18 1) Michael Imhof, OL Regio Wil, 148.23 (1) 44.56 D17-20K 1) Idun Bækken, Os IL orientering, 156.52 (1) 41.29 H17-20K 1) Antonin Stampbach, ANCO-Neuchâtel, 160.33 (6) 46.59, 2) Johan Nordin, Sundsvalls OK, 164.18 (1) 39.44

D16 1) Synne Strand, Asker SK, 119.56 (8) 37.30

H16 1) Kasper Fosser, Heming Orientering, 113.15 (1) 32.54, 88) Gustav Frænell, Sundsvalls OK, 175.26 (89) 51.32, 113) Truls Lindholm, Sundsvalls OK, 206.13 (113) 56.07

D15 1) Katrin Sjödén, Älvdalens IF OK, 119.40 (3) 36.25, 28) Frida Vikström, Sundsvalls OK, 146.10 (19) 40.38

H15 1) Sander Arntzen, Asker SK, 117.30 (4) 37.06 D16K 1) Sara Lysemose Poulsen, Silkeborg OK, 107.28 (1) 34.42 H16K 1) Lukas Wadsten, OK Landehof, 108.19 (1) 36.01

D14 1) Tilde Backlund, OK Södertörn, 91.24 (1) 29.18, 31) Sofie Fröjd, Sundsvalls OK, 126.56 (49) 44.37, 84) Alice Palmgren, Sundsvalls OK, 164.57 (63) 47.57, 105) Kajsa Lindqvist, Selånger SOK, 200.22 (118) 72.16

H14 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 73.00 (1) 22.48, 90) Albin Kårén, Sundsvalls OK, 142.35 (78) 38.55

D13 1) Hanna Lundberg, OK Renen, 95.14 (2) 31.07, 112) Elsa Lampinen, Selånger SOK, 233.53 (125) 68.14, 116) Tove Frænell, Sundsvalls OK, 250.59 (129) 74.04

H13 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 85.04 (6) 25.37, 65) Hannes Lindahl, Sundsvalls OK, 133.41 (57) 35.07 D14K 1) Jessica Schärer, OLG Pfaeffikon, 79.19 (1) 24.53 H14K 1) Andreas Johansson, Lidköpings VSK, 73.07 (1) 23.18

D12 1) Kerstin Ljungemyr, OK Kolmården, 61.19 (3) 22.13, 39) Astrid Rex, Sundsvalls OK, 85.23 (25) 27.42, 46) Irmelie Enström, Sundsvalls OK, 89.55 (40) 29.51

H12 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 49.43 (1) 16.52, 15) Oskar Vikström, Sundsvalls OK, 66.28 (28) 23.10, 61) Tore Palmgren, Sundsvalls OK, 83.20 (108) 32.43

D11 1) Elena Porkhun, Moscow-O-Club, 64.15 (1) 18.53, 53) Alice Larsson, Sundsvalls OK, 99.51 (59) 32.53, 71) Alva Dahlin, Kovlands IF, 115.48 (73) 36.00, 79) Ellen Kårén, Sundsvalls OK, 124.10 (90) 41.59, 80) Ebba Andersson, Sundsvalls OK, 124.41 (83) 38.36, 87) Stina Lindholm, Sundsvalls OK, 141.48 (78) 37.59, 101) Ebba Lindholm, Sundsvalls OK, 278.36 (110) 69.00

H11 1) Karl Kylborn, Almby IK, 62.20 (2) 20.45, 46) Johan Lindén, Selånger SOK, 92.14 (54) 31.46 D12K 1) Alma Birklin, OK Kåre, 69.56 (6) 26.21 H12K 1) Hugo Sjödin, OK Tisaren, 57.16 (2) 18.13

D10 1) Moa Bergqvist, Korsnäs IF OK, 48.19 (2) 18.25, 40) Lovisa Dufva, Sundsvalls OK, 72.27 (13) 22.34, 43) Alva Eliasson, Sundsvalls OK, 73.33 (74) 28.58, 149) Olivia Karlsson, Kovlands IF, 175.48 (147) 50.40, 151) Alice Lindqvist, Selånger SOK, 179.11 (140) 44.46

H10 1) Olle Ringi, OK Kåre, 44.48 (2) 16.57, 82) Wilmer Rex, Sundsvalls OK, 79.12 (12) 19.43

D35 1) Elin Bjerva, Larvik OK, 153.04 (2) 49.03

H35 1) Anders Axenborg, Göteborg-Majorna OK, 162.47 (3) 48.17 D35K 1) Emma Claesson, Stora Tuna OK, 113.16 (1) 33.13 H35K 1) Andréas Thern, OK Skogshjortarna, 145.15 (1) 48.48, 54) Jonas Karlsson, Kovlands IF, 281.24 (52) 90.51

D40 1) Karolina Højsgaard, Domnarvets GOIF, 133.54 (3) 39.28, 22) Sara Timner, Sundsvalls OK, 171.36 (20) 49.06

H40 1) Kristian Algers, Skogspojkarnas OK, 152.20 (3) 47.39, 59) Lars Henriksson, Sundsvalls OK, 222.49 (52) 66.14 D40K 1) Jenny Arvidsson, Brattås CK, 101.31 (1) 31.21, 76) Anna Kårén, Sundsvalls OK, 161.29 (72) 46.45, 87) Charlotta Palmgren, Sundsvalls OK, 167.19 (92) 49.57, 101) Lena Andersson, Sundsvalls OK, 179.10 (150) 62.11, 114) Sofia Lindén, Selånger SOK, 188.00 (103) 51.45, 131) Kerstin Frænell, Sundsvalls OK, 198.37 (145) 61.03, 151) Karin Larsson, Sundsvalls OK, 221.03 (154) 62.59, 171) Josefin Barck, Sundsvalls OK, 287.47 (176) 84.06 H40K 1) Kalle Dalin, Leksands OK, 123.52 (1) 39.23, 45) Roger Palmgren, Sundsvalls OK, 164.04 (24) 48.22, 105) Magnus Jonsson, Sundsvalls OK, 201.49 (78) 59.10

D45 1) Gunilla Svärd, IF Thor, 109.37 (4) 33.26, 47) Anna Nordin, Sundsvalls OK, 158.12 (36) 42.53, 80) Pia Lindholm, Sundsvalls OK, 178.35 (50) 45.01

H45 1) Johan Ivarsson, Freidig, 139.36 (3) 48.29, 4) Olov Vikström, Sundsvalls OK, 148.35 (4) 49.02, 44) Håkan Stolt, Sundsvalls OK, 179.14 (52) 59.13 D45K 1) Sofia Holmgård, Kils OK, 93.03 (1) 28.59, 2) Charlotte Vikström, Sundsvalls OK, 98.33 (2) 29.15 H45K 1) Nichlas Wallström, Sävedalens AIK, 109.33 (4) 33.38, 52) Torbjörn Andersson, Sundsvalls OK, 144.48 (32) 38.51, 71) Tommy Fröjd, Sundsvalls OK, 152.19 (41) 40.41, 74) Johan Agås, Sundsvalls OK, 152.38 (83) 45.52, 90) Anders Lindholm, Sundsvalls OK, 161.19 (125) 50.08

D50 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 117.40 (4) 38.25

H50 1) Joakim Ingelsson, OK Hammaren, 129.00 (1) 41.12, 40) Roger Hugosson, Sundsvalls OK, 170.02 (34) 52.05 D50K 1) Anne Bodin, Almby IK, 103.20 (1) 28.27, 3) Maria Castenborg, Njurunda OK, 105.23 (12) 31.47, 17) AnnaKarin Haglund, Sundsvalls OK, 115.08 (13) 32.03 H50K 1) Mikael Kindborn, OK Hällen, 106.26 (6) 36.02, 4) Thomas Johansson, Sundsvalls OK, 113.10 (1) 33.25, 77) Anders Sjögren, Sundsvalls OK, 151.51 (100) 51.39

D55 1) Anneli Berggren, OK Denseln, 124.31 (1) 36.57

H55 1) Mats Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 122.55 (1) 37.16, 6) Jan Nordin, Sundsvalls OK, 145.29 (2) 42.58, 29) Göran Tjärnberg, Kovlands IF, 164.35 (34) 52.36, 34) Olof Fraenell, Sundsvalls OK, 170.33 (33) 52.26 D55K 1) Marie Gustafsson, Sundsvalls OK, 110.25 (3) 32.40 H55K 1) Jozef Pollak, ATU Kosice, 105.10 (2) 33.04, 25) Peter Hansson, Sundsvalls OK, 147.29 (32) 46.08

D60 1) Ing-Marie Brander Strand, Göteborg-Majorna OK, 110.49 (3) 34.49

H60 1) Harald Thon, IF Sturla, 133.49 (5) 44.27, 72) Leif Sundling, Njurunda OK, 222.49 (69) 61.47 D60K 1) Monika Mathiasson, OK Skogsmunken, 110.46 (1) 34.33, 16) Inga-Lill Andersson, Selånger SOK, 156.24 (18) 46.57 H60K 1) Ola Lindholm, Köping-Kolsva OK, 118.23 (1) 35.53, 3) Mats Andersson, Selånger SOK, 124.07 (11) 40.12, 37) Lars-Peter Johnsson, Selånger SOK, 155.10 (44) 47.44, 38) Ove Jansson, Sundsvalls OK, 156.26 (38) 46.12, 82) Anders Sundberg, Selånger SOK, 232.35 (72) 61.11

D65 1) Linda Verde, IF Sturla, 130.41 (5) 44.44

H65 1) Lars-Åke Wall, OK Tisaren, 134.16 (1) 40.21 D65K 1) Gunvor Sandberg, Bromma-Vällingby SOK, 125.59 (6) 38.23, 3) Ann-Britt Bengtsson, Selånger SOK, 127.29 (5) 37.54, 7) Barbro Edström, Kovlands IF, 137.54 (9) 39.10 H65K 1) Göran Davidsson, OK Klemmingen, 111.08 (1) 34.22

D70 1) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, 111.55 (2) 34.44, 15) Laila Näslund, Selånger SOK, 151.06 (28) 53.29

H70 1) Matti Kattilakoski, Kaustisen Pohjan-Veikot, 114.06 (2) 32.36, 39) Owe Edström, Kovlands IF, 171.36 (54) 51.17 D70K 1) Margareta Bengtsson, OK Gläntan, 133.40 (6) 41.42 H70K 1) Roland Sandahl, Annebergs GIF, 102.34 (2) 30.31, 27) Åke Höglund, Timrå SOK, 131.59 (34) 40.42, 38) Gunnar Bengtsson, Sundsvalls OK, 142.29 (53) 43.04

D75 1) Birgitta Thunell, IFK Lidingö SOK, 138.39 (1) 36.46

H75 1) Lars Johansson, OK Skogshjortarna, 114.12 (5) 36.31

D80 1) Maja-Lisa Bergström, Selånger SOK, 141.37 (3) 42.43

H80 1) John Vallin, OK Hedströmmen, 107.50 (4) 34.41

H85 1) Sture Roland Josefsson, OK Kåre, 152.39 (1) 42.33

D90 1) Margareta Hansson, Storviks IF, 409.16 (1) 106.03

H90 1) Rune Isaksson, Helsingborgs SOK, 150.21 (1) 48.52

D21M 1) Elin Dolk, Jönköpings OK, 132.54 (1) 39.36, 4) Louise Rohdén, Sundsvalls OK, 151.41 (4) 45.46

H21M 1) Tomas Gunnarsson, OK Nackhe, 168.35 (1) 56.22

D35M 1) Helena Wallman, Västerbergslagens OL, 116.51 (1) 36.40 H35M 1) Håkan B Samor, Lerums SOK, 191.31 (2) 67.01

D40M 1) Claudia Schaerer, OLG Pfaeffikon, 128.19 (1) 40.45, 53) Marita Lindqvist, Selånger SOK, 197.41 (37) 56.37, 60) Maria Olsson, Njurunda OK, 207.19 (44) 58.37

H40M 1) Fredrik Johansson, OK Älme, 174.16 (2) 60.08, 18) Jerry Larsson, Sundsvalls OK, 211.55 (22) 71.56, 19) Lars Lundberg, Sundsvalls OK, 213.38 (20) 71.21

D45M 1) Annika Leufvén, Åmåls OK, 127.52 (3) 40.42, 10) Clary Rex, Sundsvalls OK, 155.16 (17) 47.54, 90) Ann-Christine Lampinen, Selånger SOK, 261.49 (96) 98.27

H45M 1) Peter Edman, Korsnäs IF OK, 130.06 (2) 43.50, 44) Mårten Lampinen, Selånger SOK, 244.19 (52) 89.14 D50M 1) Anna Frithioff, Säterbygdens OK, 114.55 (1) 35.02, 27) AnnCatrin Valfridsson, Sundsvalls OK, 212.40 (15) 58.43 H50M 1) Anders Hansson, Storviks IF, 143.26 (1) 50.50 D55M 1) Eva Bohm, OK Vildhussen, 105.51 (4) 34.40, 12) Anita Sundling, Njurunda OK, 138.00 (13) 44.00, 30) Gunilla Jacobsson, Njurunda OK, 174.26 (30) 53.29 H55M 1) Mats Wallman, Västerbergslagens OL, 113.45 (2) 38.27

H60M 1) Per Leandersson, Anderstorps OK, 123.01 (1) 39.24

D60M 1) Marita Johansson, OK Stigen, 138.30 (4) 50.49

D65M 1) Berit Røste, Ringsaker OK, 122.06 (1) 35.05

H65M 1) Bengt Jåfs, Vörå IF, 108.22 (1) 37.47

D70M 1) Elisabeth Prettner, Tirol, 125.02 (4) 39.01

H70M 1) Sven-Arne Nilsson, Västvärmlands OK, 132.12 (1) 43.18, 12) Inge Fröjd, Sundsvalls OK, 164.35 (2) 43.39, 38) Olle Näslund, Selånger SOK, 274.59 (37) 76.53 H80M 1) Sven Persson, Andrarums IF, 130.02 (2) 38.15

U1 1) Herman Øen Paulsrud, IL Koll, 37.48 (2) 12.20, 24) Alex Andersson, Sundsvalls OK, 50.06 (24) 14.51, 71) Alfred Dahlin, Kovlands IF, 60.50 (68) 17.28, 128) Elin Karlsson, Kovlands IF, 75.02 (213) 26.42

U2 1) Tuukka Pekkala, Espoon Suunta, 59.04 (2) 19.34, 95) Sofia Mårtensson, Sundsvalls OK, 115.45 (165) 41.41

Ö1 1) Thea Wennberg, Skellefteå OK, 61.11 (2) 20.50

Ö2 1) Miki Jaremalm, Vallentuna-Össeby OL, 129.06 (9) 37.46

Ö3 1) Frida Karlsson, Linköpings OK, 89.55 (16) 32.09, 6) Malin Heimer, Sundsvalls OK, 95.03 (18) 32.22, 7) Tommy Nilsson, Sundsvalls OK, 95.24 (17) 32.20, 17) Linda Karlsson, Sundsvalls OK, 103.59 (58) 38.20, 76) Maria Tolblad, Sundsvalls OK, 135.17 (192) 50.36, 131) Ann-Christin Tjärnberg, Kovlands IF, 180.21 (325) 74.35

Ö4 1) Jens Fast, Boxholm-Mjölby OL, 123.01 (30) 47.06, 17) Fredrik Dahlin, Kovlands IF, 161.54 (37) 51.39

Ö5 1) Erik Stillemark, IF Hallby SOK, 94.29 (4) 29.50

Ö6 1) Emil Johansson, Östgöta Helikopter SK & IF, 164.55 (1) 51.54

Ö7 1) Stefan Djurstedt, Eksjö SOK, 71.59 (4) 22.15

Ö8 1) Sondre Ruud Bråten, Nydalens SK, 103.26 (12) 35.41

Ö9 1) Johan Berglund, Eksjö SOK, 188.55 (15) 62.33

Ö10 1) Tommy R. Wilhelmsen, Kongsberg OL, 117.03 (1) 38.48

Ö11 1) Tomas Duda, 196.21 (18) 68.29

Ö12 1) Mattias Johansson, IFK Mora OK, 234.11 (4) 73.54

Open CH10 1) Fredrik Nilsson, OK Njudung, 236.09 (24) 93.06

Open hittaut.nu ) Camilla zinn albinsson, Tormestorps IF, Godkänd () Godkänd Challenge D 10 1) Eva-Maj Erneby, Västerås SOK, 210.36 (1) 73.54

Challenge H 10 1) Oscar Claesson, Jönköpings OK, 167.43 (1) 54.36, 21) Patrick Castenborg, Njurunda OK, 241.51 (24) 80.54

Challenge D 5 1) Maria Backlund, OK Hällen, 115.03 (3) 35.49

Challenge H 5 1) Truls Sildnes Baklid, Konnerud IL, 102.39 (2) 28.04

3-days Easy 1) Tim Troxler, OLG Hondrich, 22.46 (1) 22.46

3-days Middle 1) Olav Ekrheim, Varegg Fleridrett, 24.18 (1) 24.18

3-days Difficult 1) Andreas Samuelsson, OK Reftele, 37.39 (1) 37.39

3-days Women 1) Ingela Alvmyren, Halmstad OK, 37.21 (1) 37.21

3-days Men 1) Ludvig Åhlund, OK Nolaskogsarna, 44.55 (1) 44.55

Pre-E 1) Lars Jakob Waaler, Porsgrunn OL, 1.16 (8) 0.10

Pre-A 1) Roger Johansson, Kungälvs OK, 0.39 (1) 0.00

Pre-B 1) Ove Persson, Piteå IF, 1.42 (7) 0.19

MTBD21 1) Ingrid Stengård, IF Sibbo-Vargarna, 123.21 (2) 22.03

MTBH21 1) Per Vestling, OK Kåre, 143.56 (3) 24.48

MTBD20 1) Elvira Larsson, Ryda SK, 116.24 (1) 22.41

MTBH20 1) Jesper Lindahl, OK Trian, 143.04 (8) 23.15

MTBD16 1) Elin Håll, HJS-Vansbro OK, 130.00 (2) 28.18

MTBH16 1) Juha Lilja, Tampereen Pyrintö, 111.46 (1) 21.44

MTBD14 1) Ebba Eriksson, Kvarnsvedens GOIF OK, 101.20 (1) 24.35

MTBH14 1) Joel Ernstsson, Finspångs SOK, 65.30 (1) 17.06

MTBH12 1) Yaroslav Shvedov, Orienta SKI-O, 59.06 (1) 16.18

MTBD40 1) Marquita Gelderman, North West Orienteering Club, 119.52 (1) 21.05

MTBH40 1) Martin Claesson, OK Landehof, 135.51 (1) 21.41

MTBD50 1) Tove Andersen, OK Øst Birkerød, 138.32 (1) 24.20

MTBH50 1) Per Gustavsson, Göteborg-Majorna OK, 132.20 (1) 19.13

MTBD60 1) Anna-Karin Argus-Johansson, Sol Tranås, 112.21 (4) 29.29

MTBH60 1) Harald Männel, OL-Team Wehrsdorf, 104.08 (1) 18.04 MTBÖK 1) Per-Erik Rönnestrand, Frösö IF, 55.29 (1) 16.53 MTBÖM 1) Janne Skarner, Leksands OK, 90.59 (2) 24.30 MTBÖL 1) Håkan Flingmark, Uddevalla OK, 181.06 (9) 31.08

MTBH70 1) Bengt Andersson, Söders-Tyresö, 89.52 (2) 22.11 Flex-O 1) Stefan Odelberg, Borås, 0.00 (1) 0.00 National Team Sprint W 1) Lilian Forsgren, Sverige, 13.45, 2) Ida Marie Næss Bjørgul, Norge, 13.47, 3) Emma Waddington, Canada, 15.06, 4) Tori Borish, USA, 15.17, 5) Roisin Long, AJAX, 15.37, 6) Tori Owen, Canada, 16.21 () National Team Sprint M 1) Jonas Leandersson, Sverige, 13.17, 2) Jerker Lysell, Sverige, 13.44, 3) Tim Robertson, Hutt Valley, 13.53, 4) Nick Simonin, Irland, 14.09, 5) Tristan Bloemen, CO Liège, 14.22, 6) Matt Ogden, North West Orienteering Club, 14.28, 7) Lachlan Dow, Australia, 14.30, 8) Will Critchley, Canada, 14.42, 9) Martin Regborn, Sverige, 14.46, 10) Brodie Nankervis, Australia, 14.49, 11) Marvin Goericke, Berliner TSC, 14.57, 12) Robbie Anderson, Canada, 15.23, 13) Bryan Keely, Bendigo Orienteers Incorporated, 15.32, 14) Bradley Lund, South Africa, 15.45, 15) Raúl Ferra, Spain, 15.46, 16) Damian Konotopetz, Canada, 16.16, 17) Ethan Childs, USA, 16.20, 18) Greg Ahlswede, USA, 17.19 ()

Läs också: Tioårige Johan – gladast i O-ringen?

Mer läsning

Annons