Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Patrik Johansson ny tränare i Landskrona

Annons
Patrik Johansson, som skaffat allsvenska meriter som assisterande tränare i Malmö FF, blir ny huvudtränare i Landskrona Bois. Han tar över efter Mats Jingblad, som gått till IFK Norrköping. Johanssons kontrakt är på två år med start den 1 december.
 Nu får jag cykelavstånd till jobbet, säger Patrik Johansson.
Klubbens och Johanssons mål är att degraderade Bois skall spela i allsvenskan igen 2007.
 Om vi inte brandskattas för hårt på spelare så har jag en bra grund att stå på, säger Patrik Johansson till TT.
De två senaste säsongerna har han assisterat Tom Prahl i MFF och var med om att vinna SM-guld i fjol.
 Jag har fått en hel del intressanta erfarenheter i samarbetet med Prahl. Vägen fram till guldet är en, men också när jag ledde laget till vinst i turneringen mot högklassigt motstånd i Turkiet i början av året.
 Och så har jag för första gången i karriären fått jobba med heltidsanställda spelare, vilket ställer höga krav på planering och kvaliteten på träning.
Patrik Johansson har ett långt förflutet i Landskrona och var under fyra säsonger assisterande tränare under klubbens tidigare sejour i dåvarande division 1 och division 2. Under åren 2001-2003 tränade han IFK Malmö i superettan men fick av någon märklig anledning lämna sin anställning i den oroliga klubben.

Mer läsning

Annons