Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Rekordregn under Gärdehovspokalen

/
  • Oskar Gustafsson körde 500 meter på tiden 40,06 på lördagen under Gärdehovspokalen.

Den sjätte upplagan av skridskotävlingen Gärdehovspokalen bjöd på massor av personliga rekord.
– Våra ungdomar har gjort fantastiska resultat. Det bådar väldigt gott inför fortsättningen.

Annons

Det säger Björn Forslund, som är tränare i Sundsvalls Skridskoklubb.

Fortsättningen han pratar om är ett av säsongens stora mål, Ungdoms–SM i Trollhättan i januari.

– Många av våra skrinnare är väldigt träningsvilliga och nyfikna på att lära sig att åka skridskor, de går framåt hela tiden. Vi hoppas få med många till Trollhättan och hoppas göra bra resultat som ger medaljer där nere, säger Forslund.

Under Gärdehovspokalen tog klubbens tävlande flera grensegrar och det sattes också flera personliga rekord.

– Det har varit en fantastisk helg på alla sätt. Vi hade tur med vädret och vi har grymma vaktmästare som lyckas göra så bra is för, vi har haft väldigt bra förhållanden.

Gärdehovspokalen är en av de tävlingar som avvänds för uttagning till Vikingrace Heerenveen (säsongen andra stora mål) i Holland sista helgen i januari, där Europas bästa ungdomar samlas för att göra upp i respektive klass.

Vilka som får åka avgörs efter Winbergs minne i Västerås kommande helg.

– Vi har flera åkare från klubben som har bra chans att komma med. Isac Forslund har goda chanser, liksom Anton Söderberg och Leo Nilzen. Vilma Gustafsson är redan klar, hon är överlägsen i sin ålderklass, Clara Forslund var där redan förra året och lär få åka i år också.

Mer läsning

Annons