Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Resultat - Friidrott

Annons
Friidrott
TIMRÅ: NU-spelen:
F9:
60 meter: 1) Julia Strömberg, Sundsvall, 9.52, 2) Rebecka Ågren-Ström, Sundsvall, 9.84, 3) Moa Fanqvist, Sundsvall, 10.27.
Längd: 1) Julia Strömberg, Sundsvall, 4.05, 2) Moa Fanqvist, Sundsvall, 3.50, 3) Rebecka Ågren-Ström, Sundsvall, 3.36.
Boll: 1) Julia Strömberg, Sundsvall, 21.91, 2) Emelie Gradin, Brännan, 20.09, 3) Rebecka Ågren-Ström, Sundsvall, 17.94.
F11:
60 meter: 1) Daniéla Lindström, Timrå, 9.08, 2) Linn Carlson, Sundsvall, 9.46, 3) Madelene Persson, Kovland, 9.53.
Längd: 1) Madelene Persson, Kovland, 4.18, 2) Daniéla Lindström, Timrå, 3.96, 3) Linn Carlson, Sundsvall, 3.88.
Boll: 1) Malin Stenmark, Sundsvall, 31.24, 2) Daniéla Lindström, Timrå, 23.91, 3) Emma Sjödin, Timrå, 21.15.
F13:
80 meter: 1) Malin Westerlund, Sundsvall, 10.88, 2) Michaela Bergsten, Sundsvall, 11.72, 3) Evelina Strömberg, Sundsvall, 11.87.
800 meter: 1) Lowisa Hanning, Sundsvall, 2.34.83, 2) Sara Holappa Jonsson, Sundsvall, 2.43.52, 3) Therese Moberg, Ånge, 2.48.69.
Längd: 1) Malin Westerlund, Sundsvall, 4.64, 2) Hanna Berg-Öhlén, Timrå, 4.64, 3) Kajsa Sundström, Sundsvall, 4.25.
Kula: 1) Hanna Berg-Öhlén, Timrå, 11.74, 2) Malin Stenmark, Sundsvall, 10.01, 3) Jenny Lindholm, Timrå, 8.17.
Spjut: 1) Hanna Berg-Öhlén, Timrå, 33.59, 2) Malin Stenmark, Sundsvall, 22.46, 3) Jenny Lindholm, Timrå, 22.21.
Höjd: 1) Lowisa Hanning, Sundsvall, 1.46, 2) Hanna Berg-Öhlén, Timrå, 1.35, 3) Kajsa Sundström, Sundsvall, 1.30.
F15:
100 meter: 1) Amanda Hagberg, Sundsvall, 13.65, 2) Isabelle Sundin, Timrå, 13.70, 3) Felicia Engberg, Sundsvall, 13.94.
800 meter: 1) Sandra Berglund, Sundsvall, 2.28.74.
Längd: 1) Felicia Engberg, Sundsvall, 4.69, 2) Isabelle Sundin, Timrå, 4.58, 3) Sofia Hagman, Ånge, 4.29.
Kula: 1) Ann Persson, Brännan, 10.54, 2) Emma Fridlund, Sundsvall, 10.12, 3) Frida Berg-Öhlén, Timrå, 9.45.
Spjut: 1) Ann Persson, Brännan, 26.02, 2) Frida Berg-Öhlén, Timrå, 24.65.
Höjd: 1) Amanda Hagberg, Sundsvall, 1.45, 2) Emma Fridlund, Sundsvall, 1.40, 3) Isabelle Sundin, Timrå, 1.40.
F17:
Kula: 1) Camilla Nilsson, Timrå, 11.22, 2) Isabell Gradin, Sundsvall, 10.59, 3) Jenny Svensson, Timrå, 9.81.
Spjut: 1) Isabell Gradin, Sundsvall, 39.66.
Diskus: 1) Ann Persson, Brännan, 26.66.
Höjd: 1) Christine Fransson, Sundsvall, 1.60.
Kvinnor:
100 meter: 1) Christine Fransson, Sundsvall, 13.39, 2) Isabell Gradin, Sundsvall, 13.73.
Längd: 1) Christine Fransson, Sundsvall, 5.04.
Diskus: 1) Annika Berglind, Ånge, 26.10, 2) Jenny Svensson, Timrå, 23.30.
P9:
60 meter: 1) Joel Åkerlund, Kovland, 10.18, 2) Johan Boström, Brännan, 11.50, 3) Rasmus Ivarsson, Brännan, 11.55.
Längd: 1) Joel Åkerlund, Kovland, 3.12, 2) Rasmus Ivarsson, Brännan, 2.68, 3) Eric Edwall, Timrå, 2.38.
Boll: 1) Joel Åkerlund, Kovland, 25.92, 2) Arvid Nyström, Kovland, 24.11, 3) Rasmus Ivarsson, Brännan, 20.65.
P11:
60 meter: 1) Johan Lilja, Sundsvall, 8.95, 2) Jacob Holmsten, Timrå, 9.82, 3) Emil Backe, Timrå, 12.20.
Längd: 1) Johan Lilja, Sundsvall, 4.13, 2) Jacob Holmsten, Timrå, 3.39, 3) Emil Backe, Timrå, 2.45.
Boll: 1) Karl-Emil Sjödin, Kovland, 39.43, 2) Johan Lilja, Sundsvall, 35.15, 3) Jacob Holmsten, Timrå, 27.67.
P13:
80 meter: 1) Viktor Nyman, Sundsvall, 10.97, 2) Dennis Eriksson, Sundsvall, 12.24, 3) Jens Gelin, Ånge, 13.29.
Längd: 1) Viktor Nyman, Sundsvall, 4.58, 2) Dennis Eriksson, Sundsvall, 4.37.
Kula: 1) Viktor Nyman, Sundsvall, 9.80, 2) Johan Markström, Kovland, 8.00, 3) Olof Åkerlund, Kovland, 7.63.
Spjut: 1) Karl-Emil Sjödin, Kovland, 30.11, 2) Viktor Nyman, Sundsvall, 27.72, 3) Olof Åkerlund, Kovland, 22.31.
Höjd: 1) Dennis Eriksson, Sundsvall, 1.43, 2) Johan Lilja, Sundsvall, 1.25.
P17:
100 meter: 1) Erik Åslin, Sundsvall, 12.37, 2) Henrik Näslund, Sundsvall, 12.41, 3) Patrik Lundberg, Sundsvall, 12.68.
Spjut: 1) Robin Wiksten, Kovland, 52.75, 2) Ted Dahlberg, Timrå, 28.22.
Stafett, 4x100: 1) Sundsvall (Henrik Näslund, Patrik Lundberg, Christer Åsman, Erik Åslin) 47.10.
P19:
400 meter: 1) Marcus Holmqvist, Brännan, 54.19.
Män:
400 meter: 1) Erik Åslin, Sundsvall, 54.52.
Längd: 1) Patrik Lundberg, Sundsvall, 5.55, 2) Robin Sahlén, Sundsvall, 4.93.
Diskus: 1) Robert Berglund, Sundsvall, 29.41, 2) Mattias Söderberg, Sundsvall, 22.80, 3) Ted Dahlberg, Timrå, 17.78.

Mer läsning

Annons