Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Så gick det i ICA-loppet

/
  • Mikael Westin jagar längst till vänster under ICA-loppet 2012. 2015 års upplaga vanns av Anders Svanebo och Jenny Rutström.

Den femte upplagan av ICA-loppet på Alnö avgjordes på söndagen.
Här är toppen i resultatlistan i varje klass.

Annons

Här kan du läsa om vad herrsegraren sade efter loppet.

Halvmarathon, herrar: 1) Andreas Svanebo, Sportsgym SC, 1:11:18, 2) Robert Backlund, Örnsköldsvik, 1:17:48, 3) Niklas Nordensson, Lucksta IF Skidor, 1:19:10, 4) Erik Olofsson, Biathlon Östersund, 1:19:23, 5) Jörgen Ljunglöv, 1:22:30, 6) Billy Lindman, Sportsgym SC, 1:24:24, 7) Andreas Henriksson, Bosvedjan Bad Boys, 1:24:27, 8) Mikael Engman, CGI, 1:24:49, 9) Johan Sandström, Lucksta If Skidor, 1:25:53, 10) Anders Nordin, Lucksta IF Skidor, 1:27:02.

Halvmarathon, damer: 1) Jenny Rutström, Öbacka LK, 1:28:00, 2) Katarina Rönngren, Öbacka IK, 1:32:09, 3) Jill Nordin. Lucksta IF Skidor, 1:36:37, 4) Jennie Nordvall, CGI, 1:37:57, 5) Maggan Larsson, Sundsvalls friidrott, 1:39:22, 6) Kristine Åkerlund, OK Branten Klockestrand, 1:42:00, 7) Monica Bystedt, Hemsö IF, 1:42:11, 8) Emma Granstrand, 1:44:33, 9) Tina Svingstedt, 1:48:11, 10) Lena Norberg, Kovlands IF, 1:48:51

10 km, herrar: 1) Anton Alex, Sundsvalls OK, 34:57, 2) Gebremesker Elias, IF Umeå, 35:10, 3) Anders Svanebo, Stockviks SF, 35:19, 4) Anders Ottosson, PostNord, 37:35, 5) Andreas Söderstedt, 39:19, 6) Filip Åslin, Stockviks SF, 40:10, 7) Johan Norstedt, Friskis&Svettis, 40:20, 8) Niclas Bergfors, Ljustorp IF, 41:02, 9) Jonas Lundin, SATS, 41:38, 10) Joel Helker-Nygren, Ovansiljans bordtennisklubb, 41:53.

10 km, damer: 1) Agnes Engström Johnsson, 38:51, 2) Annika Andersson, 40:53, 3) Zara Lundgren, Nordanstigs IF, 40:58, 4) Linda Hörnsten, WSP, 43:38, 5) Emma Pettersson, Sundsvall, 45:15, 6) Charlotta Palmgren, 48:09, 7) Lina Rickegård, CGI, 48:21, 8) Emma Hansson, 48:31, 9) Agneta Bergqvist, Friskis&Svettis Sundsvall, 49:22, 10) Susanna Sidén, Team ROG, 49:53.

5 km, herrar: 1) Jimmy Siltamäki, 18:00, 2) Henrik Sahlén, 18:25, 3) Mattias Berglund, 18:30, 4) Göran Wennerhorn, 19:32, 5) Daniel Lundholm, 19:59, 6) Erradouany Tarik, Bauhaus, 21:25, 7) Håkan Ljungkvist, 23:08, 8) Örjan Stjernström, CGI, 23:13, 9) Hans Pantzare, Hofors, 23:19, 10) Bo Åkerlund, OK Branten Klockestrand, 25:35

5 km, damer: 1) Emmy Näslund, Bondsjöhöjdens skidklubb, 21:26, 2) Angelica Saur, Ljustorp IF, 22:16, 3) Pia Hansson, 22:58, 4) Marie Molander, Härnösands BK, 24:09, 5) Maria Östman, Run4fun, 24:25, 6) Erika Öhrn, Ica Supermarket Matfors, 24:40, 7) Matilda Sjödin, 26:45, 8) Anna Jonsson, 26:45, 9) Isabell Mixter, Run4fun, 26:47, 10) Camilla Salli, 27:19.

10 km, pojkar: 1) Hampus Vikström, Ica Supermarket Matfors, 44:20. 2) Tore Palmgren, 46:07. 3) Elias Thun Hansson, Ica Supermarket Matfors. 53:15,

10 km, flickor: 1) My Åsén, Sundsvalls Friidrott, 53:01, 2) Wilma Löfgren, Alnö SK, 53:50.

5 km, pojkar: 1) Knut Vikström, Ica Supermarket Matfors, 20:10, 2) Jonne Liukkonen, IF Strategen, 20:25, 3) Jonas Näslund, Bik, 21:15.

5 km, flickor: 1) Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF, 17:56, 2) Nora Lignell, Lucksta IF Skidor, 20:37, 3) Jenny Edin, Svensk Fastighetsförmedling, 22:41.

2 km, pojkar: 1) Arve Lignell, Lucksta IF Skidor, 7:50, 2) Olle Melin, SUF, 8:08, 3) Arvid Lindberg, Alnö, 8:14.

2 km flickor: 1) Malin Borgström, Sundsvalls Friidrott, 8:01, 2) Tuva Lundin, SUF, 8:39, 3) Amanda Pallin, Alnö SK, 8:42.

Mer läsning

Annons