Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Statistik friidrottssäsongen 2005

Annons
Den egentliga utomhussäsongen tog slut i oktober, även om ett och annat terräng- och långlopp avverkats under senhösten.
Med knappt en månad kvar till nyår är det dock tävlingar inomhus som gäller fram till vårsolen åter torkar upp banor och arenor.
Svenska årsbästalistan för utomhussäsongen 2005 ser ut så här:

Män, seniorer
100 meter:
1) Daniel Persson, Malmö10,36
2) Per Strandqutist, Malmö10,56
Jimisola Laursen, Malmö10,56
7) Stefan Tärnhuvud, Sundsvall10,63
9) Erik Wahn, Sundsvall10,66
(SuF:s Tärnhuvud tvåa med 10,52 från Bratislava 7 juli, i för stark medvind)
200 meter:
1) Johan Wissman, Helsingborg20,46
2) Erik Wahn, Sundsvall21,14
3) Jimisola Laursen, Malmö21,15
6) Stefan Tärnhuvud, Sundsvall21,41
400 meter:
1) Jimisola Laursen, Malmö46,17
2) Johan Wissman, Helsingborg46,23
3) Mattias Claesson, Hässelby46,53
800 meter:
1) Rickard Pell, Hammarby1.47,29
2) Rizak Dirshe, Malmö1.47,34
3) Mattias Claesson, Hässelby1.47,95
1500 meter:
1) Gustav Svedbrant, Rånäs3.44,56
2) Rizak Dirshe, Malmö3.44,70
3) Henrik Skoog, Spårvägen3.45,24
3000 meter:
1) Henrik Skoog, Spårvägen7.56,21
2) Per Jacobsen, Göta8.07,32
3) Oskar Käck, Hagen8.08,31
5000 meter:
1) Henrik Skoog, Spårvägen13.32,43
2) Mustafa Mohamed, Hälle13.48,03
3) Oskar Käck, Hagen13.49,91
10000 meter:
1) Oskar Käck, Hagen29.08,19
2) Joakim Johansson, Hälle29.14,22
3) Erik Petersson, Mölndal29.30,47
Halvmaraton:
1) Kent Claesson, Spårvägen1.04,23
2) Said Regragui, Hässelby1.05,16
3) Marek Poszepczyski, Enhörna1.07,07
Maraton:
1) Said Regragui, Hässelby2.18,23
2) Kent Claesson, Spårvägen2.19,16
3) Alfred Shemweta, Hässelby2.19,36
3000 m hinder:
1) Mustafa Mohamed, Hälle8.15,51
2) Henrik Skoog, Spårvägen8.30,10
3) Per Jacobsen, Göta8.30,86
110 m häck:
1) Robert Kronberg, Kville13,43
2) Philip Nossmy, Malmö13,81
3) Rafael Askros, Ullevi14,16
400 m häck:
1) Mikael Jakobsson, Göta49,47
2) Alexander Ljunggren, Helsingborg52,40
3) Niklas Larsson, Hässelby52,65
Höjd:
1) Stefan Holm, Kil2.36
2) Linus Thörnblad, Lund2.26
3) Joel Spolén, Örgryte2.16
Stav:
1) Patrik Kristiansson, KA25.73
2) Alhaji Jeng, Örgryte5.65
3) Jesper Fritz, Malmö5.40
Längd:
1) Michel Tornéus, Tumba7.94
2) Daniel Arnsten, Trångsviken7.79
3) David Frykholm, Göta7.67
Tresteg:
1) Anton Andersson, Örgryte16.43
2) Johan Attersand, Hammarby15.96
3) Erik Eriksson, Örbyhus15.55
Kula:
1) Jimmy Nordin, Gefle19.74
2) Magnus Lohse, Mölndal19.12
3) Stefan Blomqvist, Örgryte18.17
Diskus:
1) Niklas Arrhenius, Spårvägen60.33
2) Henrik Wennberg, Upsala59.50
3) Staffan Jönsson, Hässelby57.13
Slägga:
1) Mattias Jons, Hässelby69.45
2) Bengt Johansson, Västerås69.42
3) Per Karlsson, Växjö67.06
Spjut:
1) Gabriel Wallin, Södertälje80.31
2) Daniel Ragnvaldsson, Strömsund78.54
3) Magnus Arvidsson, KA277.83
Tiokamp:
1) Nicklas Wiberg, Kalmarsund7.363
2) Daniel Almgren, Hässelby7.265
3) Rajne Svensson, Göta7.108

Kvinnor, seniorer:
100 meter:
1) Susanna Kallur, Falun11,42
2) Jenny Kallur, Falun11,50
3) Carolina Klüft, Växjö11,55
200 meter:
1) Carolina Klüft, Växjö23,28
2) Susanna Kallur, Falun23,32
3) Lena Aruhn, Ume23,47
400 meter:
1) Lena Aruhn, Ume52,40
2) Emma Björkman, Göta53,98
3) Emma Agerbjer, Söderhamn54,14
800 meter:
1) Johanna Hallberg, Hässelby2.05,78
2) Charlotte Schönbeck, Lidingö2.05,87
3) Frida Flodström, Tureberg2.06,27
1500 meter:
1) Johanna Nilsson, Högby4.13,36
2) Ulrika Johansson, Rånäs4.19,16
3) Ida Nilsson, Högby4.20,96
3000 meter:
1) Christin Johansson, Kville9.23,90
2) Lisa Blommé, Hässelby9.23,97
3) Ulrika Johansson, Rånäs9.24,01
5000 meter:
1) Ida Nilsson, Högby15.39,45
2) Christin Johansson, Kville15.46,89
3) Lisa Blommé, Hässelby16.11,30
10000 meter:
1) Anna Rahm, Rånäs34.12,95
2) Lena Gavelin, Trångsviken34.27,31
3) Anneli Fransson, Rånäs34.56,91
Halvmaraton:
1) Anna Rahm, Rånäs1.15,27
2) Mia Larsson, Kville1.16,45
3) Anneli Fransson, Rånäs1.17,01
20) Hanna Smedstad, Sundsvall1.22,41
Maraton:
1) Anna Rahm, Rånäs2.36,35
2) Malin Ewerlöf-Krepp, Spårvägen2.44,43
3) Lisa Wiklund, Spårvägen2.45,32
15) Eva-Britt Karlsson, Sundsvall3.03,12
3000 m hinder:
1) Ida Nilsson, Högby9.48,85
2) Christin Johansson, Kville10.06,44
3) Ebba Stenbäck, Söderköping10.21,73
100 m häck:
1) Susanna Kallur, Falun12,65
2) Jenny Kallur, Falun12,85
3) Carolina Klüft, Växjö13,15
400 m häck:
1) Louise Gundert, Lidingö56,20
2) Nadja Petersen, Huddinge57,71
3) Anneli Melin, Helsingborg57,90
Höjd:
1) Kajsa Bergqvist, Tureberg2.03
2) Emma Green, Örgryte1.97
3) Carolina Klüft, Växjö1.94
Stav:
1) Kerstin Belin, Kvarnsveden4,45
2) Hanna-Mia Persson, Kalmarsund4.36
3) Linda Persson, Växjö4.25
Längd:
1) Carolina Klüft, Växjö6.87
2) Emma Green, Ullevi6,41
3) Daniela Lincoln Saavedra, Malmö6.29
Tresteg:
1) Camilla Johansson, Växjö13.74
2) Anna Göransdotter-Nilsson, Umedalen13.15
3) Mfon Etim, Ullevi13.00
Kula:
1) Linda-Marie Mårtensson, Hässelby16.13
2) Helena Engman, Riviera15.97
3) Catarina Andersson, Helsingborg15.85
Diskus:
1) Anna Söderberg, Ullevi61.26
2) Annika Larsson, Gefle53.93
3) Veronica Karlsson, Strömsund53.55
Slägga:
1) Cecilia Nilsson, Ymer68.44
2) Tracey Andersson, Heleneholm64.85
3) Marie Hilmersson, Falun61.75
Spjut:
1) Annika Petersson, Gefle56.24
2) Mikaela Wieslander, Växjö52.65
3) Ellinor Widh, Pallas52.05
25) Isabell Gradin, Sundsvall40,40
Sjukamp:
1) Carolina Klüft, Växjö6.887
2) Jessica Samuelsson, Hässelby5.633
3) Jennie Hurkmans, Tureberg5.238

400 m, P19:
1) Mattias Claesson, Häselby46,53
14) Joakim Englund, Sundsvall50,66
800 m, P19:
1) Mattias Claesson, Hässelby1.47,95
17) Joakim Englund, Sundsvall1.56,80
300 m häck, P19:
1) Tobias Ohlsson, Växjö33,38
9) Joakim Englund, Sundsvall40,91
Slägga, P19:
1) Stefan Kvist, Alvesta68.40
15) Jonas Nilsson, Timrå43.26

300 m häck, F19:
1) Louise Martin, Hässelby42,33
12) Josefin Nyberg, Sundsvall48,54
Kula, F19:
1) Carolina Hjelt, Huddinge14.80
5) Veronica Lundgren, Ånge11.84
Diskus, F19:
1) Anna Wikström, Tumba44.81
17) Veronica Lundgren, Ånge29.42
Slägga, F19:
1) Karolina Pedersen, Ullevi58.27
10) Veronica Lundgren, Ånge43.21
Spjut, F19:
1) Anna Boberg, Tibro44.88
5) Veronica Lundgren, Ånge40.03

Tresteg, P17:
1) Daniel Falk, Lerum14.40
5) Christer Åsman, Sundsvall13.68
Spjut, P17:
1) Mikael Sundler, Bore76.68
6) Robin Wiksten, Kovland59.25

300 m häck, F17:
1) Frida Persson, Helsingborg42,21
8) Christine Fransson, Sundsvall45,55
Höjd, F17:
1) Erika Wiklund, Trångsviken1.84
18) Christine Fransson, Sundsvall1.63
Slägga, F17:
1) Angelica Persson, Västerås51.75
19) Jenny Svensson, Timrå35.13
Spjut, F17:
1) Anna Wessman, Växjö47.30
5) Isabell Gradin, Sundsvall40.40

80 m häck, F15:
1) Elin Westerlund, KA211,73
16) Amanda Hagberg, Sundsvall12,49
300 m häck, F15:
1) Emilia Granqvist, Östersund43,83
17) Amanda Hagberg, Sundsvall48,56
Höjd, F15:
1) My Nordstöm, Tiwaz1.73
16) Amanda Hagberg, Sundsvall1.60
Slägga, F15:
1) Linda Drougge, Rånäs47.95
11) Maja Unander, Sundsvall38.75

Spjut, F14:
1) Anna Jonasson, Viking40.85
12) Hanna Berg-Öhlén, Timrå35.45

Mer läsning

Annons