Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Svenska friidrottstruppen mot Finland

Annons
Den svenska truppen i friidrottslandskampen mot Finland i Göteborg 27-28 aug:
Män
100 m: Daniel Persson, ;almö, Christofer Sandin, Mölndal, Per Strandquist, Malmö.
200 m: Jimisola Laursen, Malmö, Christofer Sandin, Mölndal, Johan Wissman, Helsingborg.
400 m: Jimisola Laursen, Malmö, Thomas Nikitin, Spårvägen, Johan Wissman, Helsingborg.
800 m: Mattias Claesson, Hässelby, Rizak Dirshe, Malmö, Fredrik Karlsson, Hammarby.
1 500 m: Rizak Dirshe, Malmö, Mounir El Guerouanoui, Hässelby, Erik Emilsson, Malmö.
5 000 m: Per Jacobsen, IF Göta, Mustafa Mohamed, Hälle, Henrik Skoog, Spårvägen.
10 000 m: Erik Pettersson, Mölndal, Joakim Johansson, Hälle, Oskar Käck, Hagen.
3 000 m hinder: Erik Emilsson, Malmö, Per Jacobsen, IF Göta, Mustafa Mohamed, Hälle.
110 m häck: Joakim Blaschke, KA2, Robert Kronberg, Kville, Philip Nossmy, Malmö.
400 m häck: Mikael Jakobsson, IF Göta, Alexander Ljunggren, Helsingborg, Magnus Norberg, Huddinge.
Höjd: Stefan Holm, Kil, Joel Spolén, Örgryte, Linus Thörnblad, Lund.
Stav: Gustaf Hultgren, Örgryte, Alhaji Jeng, Örgryte, Patrik Kristiansson, KA2.
Längd: Daniel Arnsten, Trångsviken, Daniel Frykholm, IF Göta, Michel Torneu, Tumba.
Tresteg: Anton Andersson, Örgryte, Johan Attersand, Hammarby, Erik Eriksson, Örbyhus.
Kula: Stefan Blomqvist, Örgryte, Manuel Brändeborn, Råby-Rekarne, Jimmy Nordin, Gefle.
Diskus: Linus Bernhult, Huddinge, Manuel Brändeborn, Råby-Rekarne, Christian Ehrenborg, Mölndal.
Slägga: Bengt Johansson, Västerås, Mattias Jons, Hässelby, Per Karlsson, Växjö.
Spjut: Magnus Arvidsson, KA2, Daniel Ragnvaldsson, Strömsund, Andreas Wulff, Växjö.
4 x 100 m: Daniel Persson, Malmö, Christoffer Sandin, Mölndal, Per Strandquist, Malmö, Erik Wahn, Sundsvall.
4 x 400 m: Mattias Claesson, Hässelby, Mikael Jakobsson, IF Göta, Jimisola Laursen, Malmö, Andreas Mokdasi, Hässelby, Thomas Nikitin, Spårvägen, Johan Wissman, Helsingborg.
Kvinnor
100 och 200 m: Susanna och Jenny Kallur, Falun, Carolina Klüft, Växjö.
400 m: Emma Agebjer, Söderhamn, Lena Aruhn, Ume IF, Frida Näsman-Fagerström, Bollnäs.
800 m: Louise Fredriksson, Göta, Johanna Hellberg, Hässelby, Charlotte Schönbeck, Lidingö.
1 500 m: Kajsa Haglund, Heleneholm, Ulrika Johansson, Rånäs, Hanna Karlsson, Malmö.
5 000: Lisa Blommé, Hässelby, Christin Johansson, Kville, Ida Nilsson, Högby.
10 000: Anneli Fransson, Rånäs, Lena Gavelin, Trångsviken, Anna Rahm, Rånäs.
3 000 m hinder: Christin Johansson, Kville, Ida Nilsson, Högby, Ebba Stenbäck, Söderköping.
100 m häck: Jenny och Susanna Kallur, Falun, Carolina Klüft, Växjö.
400 m häck: Louise Gundert, Lidingö, Anneli Melin, Helsingborg, Nadja Petersen, Huddinge.
Höjd: Kajsa Bergqvist, Tureberg, Emma Green, Örgryte, Jenny Isgren, Spårvägen.
Stav: Kirsten Belin, Kvarnsveden, Hanna-Mia Persson, Kalmarsund, Linda Persson, Växjö.
Längd: Carolina Klüft, Växjö, Daniela Lincoln-Saavedra, Helsingborg, Camilla Johansson, Växjö.
Tresteg: Sara Brankell, Mölndal, Mfon Etim, Ullevi, Camilla Johansson, Växjö.
Kula: Helena Engman, Riviera, Catarina Andersson, Helsingborg, Linda Nestorsson, Ullevi.
Diskus: Annika Larsson, Gefle, Maria Pettersson, Helsingborg, Anna Söderberg, Ullevi.
Slägga: Tracey Andersson, Heleneholm, Maria Hilmersson, Falun, Cecilia Nilsson, Ymer.
Spjut: Annika Petersson, Gefle, Elisabet Wahlander, Alingsås, Mikael Wieslander, Växjö.
4 x 100 m: Jenny och Susanna Kallur, Falun, Carolina Klüft, Växjö, Emma Rienas, IF Göta.
4 x 400 m: Emma Agerbjer, Söderhamn, Lena Aruhn, Ume IF, Louise Gundert, Lidingö, Frida Näsman-Fagerström, Bollnäs, Nadja Petersen, Huddinge.

Mer läsning

Annons