Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Svenska mästare från lördag

Alla svenska mästare från SM-veckan under lördagen.

Annons

Köpings KK, Kanotpolo Damer, Köpings KK.

Luleå KPF Isbrytarna, Kanotpolo Herrar, Luleå KPF Isbrytarna.

Magnus Hedman, Casting, Flugkastning Salmon Distance, Piteå Sportfiskeklubb.

Magnus Hedman, Casting Flugkastning Seatrout Distance, Piteå Sportfiskeklubb.

Magnus Hedman, Casting Flugkastning Trout Accuracy, Piteå Sportfiskeklubb.

Ulrik Röijesson, Casting Flugkastning Trout Distance, Piteå Sportfiskeklubb.

Helena Gustavsson, Inlines 300 m Damer, Skellefteå AIK Cykel.

Pär Ryman, Inlines 300 m Herrar, Dala Active Skaters.

Helena Gustavsson, Inlines 5 000 m poänglopp Damer, Skellefteå AIK Cykel.

Staffan Bergvall, Inlines 10 000 m poänglopp Herrar, Stockholm Speedskaters.

Järfälla Lag 1, Beachvattenpolo Damer, Järfälla Simsällskap.

Linköping Lag 1, Beachvattenpolo Herrar, Linköpings Allmänna SS.

Andreas Svanebo, Rullskidor Backe Herrar, Stockviks SF.

Charlotte Kalla, Rullskidor Backe Damer, Piteå Elit SK.

Mona Warntorp, Casting Fluga Precision Damer, IS Linné.

Gustav Kransberg, Casting, Fluga precision Herrar, IS Linné.

Henrik Österberg, Casting, Haspel längd enhands herrar, IS Linné.

Sandra Ahlström-Hermansson, Casting Haspel längd enhands damer, IS Linné.

Ola Nilsson Roland Nilsson, Varpa Tvåmannalag Herrar, Hablingbo IK.

Karin Hamnlund, Judo Damer -57 Frövi JK.

Felicia Fryklund, Judo, Damer -70, Judo Club Sundsvall.

Camilla Lindström, Judo, Damer -63, Borlänge JK.

Orhan Aliyev, Judo Herrar -60, SPIF Judo.

Alexander Lundqvist, Judo Herrar -66, Stockholmspolisens IF judo.

Olle Mattsson, Judo Herrar -81, Stockholms JK.

Jonathan Fagerhill, Judo Herrar -90, Frövi JK.

Frédéric Gourlay, Judo, Herrar -73 , Frövi JK.

Viktor Carlsson, Judo, Herrar -100, Frövi JK.

Sebastian Fagerhill, Judo Herrar +100, Frövi JK.

Brunnsbergs IF, Dragkamp, Brunnsbergs IF.

Cajsa Grape, Orienteringsskytte D21 sprint masstart, Dalregementets IF.

Robbin Kantarp, Orienteringsskytte H21 sprint masstart, P 10 IF.

Lina Sjöberg, Gymnastik Trampolin dubbeltrampett damer, Uppsala gymnastikförening.

Gustav Tingelöf, Gymanstik, Trampolin dubbeltrampett herrar, Gefle gymnastikförening.

Caroline Roos, Biljard, 9-ball damer, Norrtelje BK.

Marcus Chamat, Biljard, 9-ball herrar, Gefle Cue Club.

Fredrik Ambros, Dragracing Stock/superstock, SHRA Eskilstuna.

Lars-Inge Karlsson, Flygsport, Precisionsflyg, Gävlebygdens FK.

Lars Östling, Flygsport Civil Flygfemkamp, Linköpings flygklubb.

Cristoffer Carlsen, Simning 50 m frisim herrar, Mölndals Allmänna Simsällskap.

Jennie Johansson, Simning, 100 m bröst damer, Simklubben Neptun.

Mattias Carlsson, Simning 200 m rygg herrar, Uddevalla Sim.

Sarah Sjöström, Simning 50 m fjäril damer, Södertörns Simsällskap.

Oscar Ekström, Simning 100 m fjäril herrar, Linköpings Allmänna SS.

Henriette Stenkvist, Simning, 400 m frisim damer, Simklubben Neptun.

Victor Johansson, Simning 800 m frisim herrar, Jönköpings Simsällskap.

Sandra Hafström, Sophie Hansson, My Fridell, Louise Hansson, Simning 4x100 m medley damer, Helsingborgs Simsällskap.

Thomas Edvinsson, Styrkelyft Klassiskt Herrar 93 kg, Vedum AIS.

Adam Haavik, Styrkelyft, Klassiskt Herrar 120 kg, Broddetorp.

Emelie Pettersson, Styrkelyft, Klassiskt 84+ damer, Södertälje AK.

* Mästare från brottning och några klasser i styrkelyft saknas för lördagen då de inte har rapporterats in.

Mer läsning

Annons