Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Tidigare vinnare av ST-pokalen

Robert Bergh sällar sig till en skara med de bästa och största idrottsprofilerna i Medelpad sedan starten 1940. Här är de 72 tidigare vinnarna av ST-pokalen.

Annons

1940: Otto Lindström (friidrott).

1941: John Nyman (brottning).

1942: Sture Gottvall (skytte).

1943: Ivar Edlund (brottning).

1944: Torsten Runsvik (fotboll).

1945: Gösta Andersson (brottning).

1946: Lars Andrén (friidrott).

1947: Gudrun Sjölén (skidor).

1948: Anders Melin (friidrott).

1949: Gunnar A-son-Gerdsdorff (boxning).

1950: Torsten Hallingström (boxning).

1951: Eric Nilsson (friidrott).

1952: Enar Åsén (fotboll).

1953: Ingrid Englund (alpint).

1954: Ingen pokal delades ut.

1955: Bert Sjölander (friidrott).

1956: Anna-Lisa Eriksson (skidor).

1957: Eje Lindström (ishockey).

1958: Per-Arne Ytterström (brottning).

1959: Lars Dahlqvist (nordisk kombination).

1960: Ove Karlsson (friidrott).

1961: Harry Bergqvist (backhoppning).

1962: Bert-Ola Nordlander (ishockey).

1963: Sven-Olof Larsson (friidrott).

1964: Pelle Svensson (brottning).

1965: Ingvar Eriksson (simning).

1966: Hans Tegeback (simning).

1967: Erik Fromell (segling).

1968: Christina Lindblom (skridsko).

1969: Anne-Marie Nenzell (friidrott).

1970: Lennart Svedberg (ishockey).

1971: Håkan Pettersson (ishockey).

1972: Börje Holmberg (simning).

1973: Åke Persson (motorsport).

1974: Jan Ullsten (curling).

1975: Willis Bylund (orientering).

1976: Bo Börjesson (fotboll).

1977: Odd Brandsegg (backhoppning).

1978: Dan Larsson (simning).

1979: Karin Olsson (kanot).

1980: Ulf Lundberg (fotboll).

1981: Peter Lindmark (ishockey).

1982: Arja Hannus (orientering).

1983: Thomas Fransson (bandy).

1984: Anna Olsson (kanot).

1985: Eva Andersson (fotboll).

1986: Eva Korpela (skidskytte).

1987: Leif Forsberg (fotboll).

1988: Mats Nordlander (bågskytte).

1989: Magdalena Wallin (skidor).

1990: Fredrik Nyberg (alpint).

1991: Henrik Forsberg (skidor).

1992: Jan Eriksson (fotboll).

1993: Linda Olofsson (simning).

1994: Vladimir Smirnov (skidor).

1995: Åke Svanstedt (travsport).

1996: Annika Zell (orientering).

1997: Lars Frölander (simning).

1998: Anna-Karin Kammerling (simning).

1999: Torbjörn Eriksson (friidrott).

2000: Henrik Zetterberg (ishockey).

2001: Daniel Lönnberg (simning).

2002: Magdalena Forsberg (skidskytte).

2003: Mattias Eriksson (bågskytte).

2004: Fredrik Modin (ishockey).

2005: Viktoria Wedin (skytte)

2006: Samuel Påhlsson (ishockey).

2007: Hanna Westrin (simning).

2008: Marcus Hirvonen (kraftsport).

2009: Sundsvall Dragons (basket).

2010: Anna Holmlund (skicross).

2011: Jesper Modin (skidor).

2012: Johan Samuelsson (innebandy).

Mer läsning

Annons