Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Tidigare vinnare av ST-pokalen

/


ST-pokalen genom åren.

Annons

1940: Otto Lindström, Kovlands IF, friidrott.

1941: John Nyman, Sundsvalls AIK, brottning.

1942: Sture Gottvall, Sundsvalls SKF, skytte.

1943: Ivar Edlund, Sundsvalls AIK, brottning.

1944: Torsten Runsvik, Matfors IF, fotboll.

1945: Gösta Andersson, Sundsvalls AIK, brottning.

1946: Lars Andrén, Tunadals IF, friidrott.

1947: Gudrun Sjölén, Selånger SK, skidsport, längd.

1948: Anders Melin, Selånger SK, friidrott.

1949: Gunnar Andersson-Gerdsdorff, Alnö IF, boxning.

1950: Torsten Hallingström, Sundsvalls BK, boxning.

1951: Eric Nilsson, IFK Sundsvall, friidrott.

1952: Enar Åsén, Fagerviks GF, fotboll.

1953: Ingrid Englund, Sundsvalls SLK, skidsport, alpint.

1954: (ingen pokal delades ut).

1955: Bert Sjölander, Timrå AIF, friidrott.

1956: Anna-Lisa Eriksson, Selånger SK, skidsport, längd.

1957: Eje Lindström, Wifsta/Östrands IF, ishockey.

1958: Per-Arne Ytterström, Kovlands IF, brottning.

1959: Lars Dahlqvist, Njurunda IK, skidsport, kombinerat.

1960: Ove Karlsson, IFK Sundsvall, friidrott.

1961: Harry Bergqvist, Kubikenborgs IF, skidsport, backe.

1962: Bert-Ola Nordlander, Wifsta/Östrands IF, ishockey.

1963: Sven-Olof Larsson, IFK Sundsvall, friidrott.

1964: Pelle Svensson, Sundsvalls AIK, brottning.

1965: Ingvar Eriksson, Sundsvalls SS, simning.

1966: Hans Tegeback, Sundsvalls SS, simning.

1967: Erik Fromell, Sundsvalls Segelsällskap, segling.

1968: Christina Lindblom, Kubikenborgs IF, skridsko.

1969: Anne-Marie Nenzell, IFK Sundsvall, friidrott.

1970: Lennart Svedberg, Timrå IK, ishockey.

1971: Håkan Pettersson, Timrå IK, ishockey.

1972: Börje Holmberg, Timrå AIF, simning.

1973: Åke Persson, Medelpads AK, motorsport.

1974: Jan Ullsten, Sundsvalls CK, curling.

1975: Willis Bylund, Sundsvalls OK, orientering.

1976: Bo Börjesson, IFK Sundsvall, fotboll.

1977: Odd Brandsegg, Njurunda IK, skidsport, backe.

1978: Dan Larsson, Sundsvalls SS, simning.

1979: Karin Olsson, Fagerviks KK, kanot.

1980: Ulf Lundberg, IFK Sundsvall, fotboll.

1981: Peter Lindmark, Timrå IK, ishockey.

1982: Arja Hannus, Selånger SK/Kovlands IF, orientering/skid-OL.

1983: Thomas Fransson, Selånger SK, bandy.

1984: Anna Olsson, Fagerviks KK, kanot.

1985: Eva Andersson, GIF Sundsvall, fotboll.

1986: Eva Korpela, Skönviks SK, skidskytte.

1987: Leif Forsberg, GIF Sundsvall, fotboll.

1988: Mats Nordlander, IF Karlsvik, bågskytte.

1989: Magdalena Wallin, Stockviks IF, skidsport, längd.

1990: Fredrik Nyberg, Sundsvalls SLK, skidsport, alpint.

1991: Henrik Forsberg, Bergeforsens SK, skidsport, längd.

1992: Jan Eriksson, FC Kaiserslautern, fotboll.

1993: Linda Olofsson, Sundsvalls SS, simning.

1994: Vladimir Smirnov, Stockviks SF, skidsport, längd.

1995: Åke Svanstedt, Bergsåker, travsport.

1996: Annika Zell, Sundsvalls OK/Domnarvets GoIF, orientering/skid-OL.

1997: Lars Frölander, Sundsvalls SS, simning.

1998: Anna-Karin Kammerling, Sundsvalls SS, simning.

1999: Torbjörn Eriksson, Sundsvalls FI, friidrott.

2000: Henrik Zetterberg, Timrå IK, ishockey.

2001: Daniel Lönnberg, Sundsvalls SS, simning.

2002: Magdalena Forsberg, Sundsvall Biathlon, skidskytte.

2003: Mattias Eriksson, Sundsvall/Ortvikens BK, bågskytte.

2004: Fredrik Modin, Tampa Bay Lightning, ishockey.

2005: Viktoria Wedin, HIF Kämparna, sportskytte.

2006: Samuel Påhlsson, Anaheim Ducks, ishockey.

2007: Hanna Westrin, Sundsvalls SS, simning.

2008: Marcus Hirvonen, Sundsvalls AK, kraftsport.

2009: Sundsvall Dragons, basketboll.

2010: Anna Holmlund, Sundsvalls SLK, skidor, freestyle, skicross.

2011: Jesper Modin, Piteå Elit, skidsport, längd.

2012: Johan Samuelsson, Granlo BK, innebandy.

2013: Robert Bergh, Bergsåker, travsport.

2014: Fredrik Svensson, Sundsvalls AK, kraftsport.

Mer läsning

Annons