Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Tre pallplatser vid 25-manna

Det blev tre individuella pallplatser för Sundsvallsorienterarna då 25-mannas medeldistanstävling igår lockade en stor del av de närmare 10 000 deltagare som under lördagen deltagit i 25-mannabudkavlen.

Annons

Outtröttlige veteranen Jan Nordin, Sundsvalls OK, vann H55-klassen med nära tre minuter medan Frida Vikström och Marcus Frödin var treor i D13- respektive H21-2-klassen.

Tomas Rex var dessutom bara 2.11 efter segraren i H45-klassen ytterst nära att ta en pallplats även han.

Resultaten:

Orientering, 25-manna, medeldistans

H21 Elit-2, 5 100 m (72): 1) Øystein Sørensen, Nydalens SK, 39.23, 2) Csaba Gösswein, OK Linné, +1.09, 14) Anders Hultgren, Sundsvalls OK, +5.35.

D18 Elit, 3 550 m (70): 1) Jeanette Jönsson Hellstadius, Södertälje-Nykvarn OF, 32.42, 2) Louise Lundgren, Växjö OK, +0.18, 36) Johanna Sjölund, Sundsvalls OK, +11.22.

H18 Elit, 4 300 m (80): 1) Håkon Raadal Bjørlo, Halden SK, 32.28, 2) Oskar Lind, Eksjö SOK, +1.01, 65) Johan Nordin, Sundsvalls OK, +22.25.

D21-1, 4 425 m (67): 1) Helena Strand, OK Landehof, 43.19, 2) Kristin Skaar, Ryda SK, +3.16, 18) Jill Johansson, Sundsvalls OK, +11.09.

H21-2, 4 650 m (99): 1) Sigve Vågsnes, Oppsal Orientering, 33.18, 2) Ola Marius Pedersen, do, +1.36, 3) Markus Frödin, Sundsvalls OK, +2.51, 7) Tobias Eliasson, do, +5.19, 63) Erik Toomingas, do, +23.03.

H20, 4 075 m (21): 1) Erik Bäcklund-Ekvall, Trollhättans SOK, 39.10, 2) Arvid Strandberg, Skogslöparna, +0.50, 5) Anders Sjöbom, Njurunda OK, +2.15.

D16, 3 175 m (120): 1) Jonna Jungåker, Korsnäs IF OK, 27.37, 2) Elin Granstedt, IK Hakarpspojkarna, +1.04, 16) Stina Nordin, Sundsvalls OK, +6.48, 45) Ann Johansson, do, +13.17, 106) Anna Lampinen, Selånger SOK, +39.27.

H16, 3 700 m (134): 1) Henning Sjökvist, Stora Tuna OK, 25.05, 2) Oliwer Lundberg, OK Bävern, +0.10, 71) Martin Storkamp, Sundsvalls OK, +14.11, 85) Gustav Frænell, do, +18.06.

D14, 2 925 m (110): 1) Sara Granstedt, IK Hakarpspojkarna, 23.59, 2) Johanna Källvik-Leufvén, Åmåls OK, +1.24, 3) Frida Vikström, Sundsvalls OK, +2.11, 65) Sofie Fröjd, do, +22.45, 69) Frida Svedberg, do, +24.02, 95) Lina Pontén, Selånger SOK, +1.14.59, 97) Kajsa Lindqvist, do, +1.25.41.

H14, 3 175 m (132): 1) Emil Auselius, Bredaryds SOK, 25.25, 2) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, +1.33, 108) Albin Kårén, Sundsvalls OK, +37.41.

D12, 2 375 m (72): 1) Emma Ling, Jönköpings OK, 22.06, 2) Märta Ljungberg, Sjövalla FK, +0.20, 26) Astrid Rex, Sundsvalls OK, +14.18, 29) Elsa Lampinen, Selånger SOK, +14.48, 65) Alva Larsson, Sundsvalls OK, +50.50.

H12, 2 475 m (100): 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 18.13, 2) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, +1.57, 16) Oskar Vikström, Sundsvalls OK, +6.50, 42) Axel Lundgren, do, +15.59, 64) Hannes Lindahl, do, +23.46.

D10, 2 350 m (40): 1) Tuva Nylund, Bredaryds SOK, 19.14, 2) Maja Graad, IF Rigor, +3.06, 7) Alice Larsson, Sundsvalls OK, +6.23, 24) Lovisa Dufva, do, +17.01, 29) Alva Eliasson, do, +24.52, 32) Ebba Andersson, do, +26.46.

H10, 2 250 m (50): 1) Alfred Bjørnerød, OK Moss, 19.05, 2) Victor Hansson, OK Löftan, +0.50, 13) Johan Lindén, Selånger SOK, +8.26.

D35, 3 750 m (28): 1) Malin Jonsson, OK Tyr, 33.49, 2) Therése Ivarsson, OK Skogshjortarna, +2.10, 10) Sara Timner, Sundsvalls OK, +9.47.

D40, 3 350 m (80): 1) Hanne Sandstad, Freidig, 27.47, 2) Berit Sofie Wiklund, Nydalens SK, +3.51, 26) Anna Lundgren, Sundsvalls OK, +16.26, 42) Anna Kårén, do, +24.42, 43) Karin Larsson, do, +24.47, 44) Sofia Lindén, Selånger SOK, +24.58.

H40, 3 925 m (135): 1) Ola Skepp, Sävedalens AIK, 28.43, 2) Tore Sandvik, Halden SK, +0.43, 4) Thomas Rex, Sundsvalls OK, +2.04, 17) Håkan Stolt, do, +6.11, 56) Lars Henriksson, do, +14.18, 57) Janne Näätänen, do, +14.24, 80) Johnny Blästa, Njurunda OK, +20.51, 96) Magnus Jonsson, Sundsvalls OK, +26.53, 127) Thomas Engberg, VK Uvarna, +50.49.

D45, 3 150 m (102): 1) Gro Sandstad Eidsmo, Freidig, 32.01, 2) Anna Eriksson, OK Landehof, +0.34, 16) Anna Nordin, Sundsvalls OK, +4.45, 64) Cecilia Edström, do, +21.34.

H45-1, 3 650 m (99): 1) Lars Håkan Sandvik, Attunda OK, 26.41, 2) Johan Ivarsson, Freidig, +1.31, 76) Jörgen Blästa, Njurunda OK, +28.13, 94) Jonas Viberg, VK Uvarna, +1.13.41.

H45-2, 3 525 m (109): 1) Pär Hansson, IFK Göteborg, 25.36, 2) Jan Olm, Kils OK, +0.03, 6) Olov Vikström, Sundsvalls OK, +2.04, 11) Thomas Johansson, do, +4.51, 40) Torbjörn Andersson, do, +12.21, 41) Tommy Fröjd, do, +12.49, 64) Hans Johansson, do, +18.15, 65) Mattias Lindahl, do, +18.45, 100) Fredrik Pontén, Selånger SOK, +53.29.

D50, 2 950 m (72): 1) Christina Smedberg, OK Skogsfalken, 30.13, 2) Kristina Bergstrand, Söders-Tyresö, +1.21, 29) Marie Gustafsson, Sundsvalls OK, +18.35.

H50, 3 650 m (148): 1) Håkan Svensson, Bredaryds SOK, 26.55, 2) Roine Pettersson, IFK Göteborg, +2.26, 20) Tomas Edström, Sundsvalls OK, +6.18, 94) Uno Johansson, do, +20.28, 122) Tomas Virtanen, Selånger SOK, +33.23, 127) Johnny Nylander, do, +37.10.

D55, 2 875 m (55): 1) Kane Andersson, IFK Moras OK, 32.22, 2) Lena Larsson, Sala OK, +2.23, 44) Anita Sundling, Njurunda OK, +52.36.

H55, 3 350 m (116): 1) Jan Nordin, Sundsvalls OK, 28.51, 2) Rolf Wikström, OK Tyr, +2.54, 9) Olof Frænell, Sundsvalls OK, +7.17, 19) Mats Nissilä, Selånger SOK, +10.54, 81) Leif Sundling, Njurunda OK, +36.26.

H60, 2 975 m (72): 1) Per Ove Wallén, Täby OK, 28.15, 2) Anders Åberg, Tjällmo-Godegårds OK, +2.05, 15) Lars Palin, Sundsvalls OK, +7.23, 37) Ove Jansson, do, +17.14, 38) Lars-Peter Johnsson, Selånger SOK, +17.34.

H65, 2 925 m (65): 1) Bengt Stenerhag, Västerbergslagens OL, 29.13, 2) Hans-Ove Eriksson, Nyköpings OK, +1.25, 37) Sten Åke Vedin, Selånger SOK, +24.23.

D70, 2 350 m (15): 1) Birgitta Olsson, Ronneby OK, 36.08, 2) Birgitta Johansson, Kristinehamns OK, +0.45, 11) Laila Näslund, Timrå SOK, +32.21.

U1, 1 975 m (30): 25) Emil Lundgren, Sundsvalls OK, +22.55.

Öppen motion 1, 2 150 m (34): 33) Anna Widman, Sundsvalls OK, +46.35.

Öppen motion 3, 2 475 m (62): 44) Ann-Christine Lampinen, Selånger SOK, +38.04.

Öppen motion 5, 2 900 m (113): Axel Englund, Sundsvalls OK, fullföljt; Marita Lindqvist, Selånger SOK, fullföljt; Nicklas Lindqvist, do, fullföljt.

Öppen motion 7, 2 775 m (150): 55) Maria Wallgren, Selånger SOK, +22.11, 80) Louise Rohdén, Sundsvalls OK, +28.45, 131) Ann-Christin Vedin, Selånger SOK, +53.21.

Öppen motion 8, 4 775 m (122): 6) Anders Vedin, Sundsvalls OK, +8.06, 11) Hanna Hugosson, do, +9.53.

Mer läsning

Annons