Annons
Vidare till st.nu
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Startspelaren förlänger med Kif Örebro trots degraderingen – men byter position: "Kommer att använda Frida på mittfältet"

Här är Kif Örebros julklapp till alla supportrar: Startspelaren Frida Svensson har valt att skriva på ett nytt kontrakt med klubben trots degraderingen till elitettan.
– Eftersom jag var med när laget åkte ur en division känns det verkligen bra att få chansen att försöka ta klubben tillbaka till Damallsvenskan där den hör hemma, säger hon till klubbens hemsida.

LÄS OCKSÅ: Landslagsmeriterad back klar för Rynninge – lämnar Kif Örebro: "Visade tidigt intresse"

Tunga namn som Julia Spetsmark, Carola Söberg, Fanny Andersson, Michelle de Jongh, Marina Pettersson-Engström och Emma Jansson har redan lämnat Kif Örebro efter att klubben tidigare i höstas åkte ur damallsvenskan efter en 15-årig sejour i högsta serien. Lisa Dahlkvist lär göra detsamma inom kort.

Men Frida Svensson, 28, går mot strömmen – och presenterades på julafton som klar för elitettasäsongen 2018.

Mittbacken, som värvades till klubben från champions league-laget Eskilstuna United inför 2017 års säsong, kommer dock att byta position, avslöjar Stefan Ärnsved, som tillsammans med Fredrik Biörs är nya tränare för Kif, på klubbens hemsida.

– Hon kommer att bidra med erfarenhet, en fantastisk inställning och värdefull spetskompetens. Vi kommer att använda Frida på mittfältet, där vi vet att hon trivs allra bäst, säger Ärnsved till hemsidan.

Detsamma gäller också den andra stjärnspelaren som valt att förlänga med Kif: OS-silvermedaljören Hanne Gråhns som i förra veckan skrev på ett nytt avtal med klubben och kommer byta roll från ytterback till yttermittfältare.

LÄS OCKSÅ: Dahlkvist opereras – för att få tillbaka landslagsplatsen: "Har stått i vägen"

Svensson spelade 90 minuter i 16 av 22 allsvenska matcher 2017 och fick speltid i totalt 21. Hon svarade för ett mål.

– Det känns jättebra att spela kvar i Kif Örebro. Eftersom jag var med när laget åkte ur en division känns det verkligen bra att få chansen att försöka ta klubben tillbaka till Damallsvenskan där den hör hemma, säger Svensson till hemsidan.

Frida Svensson är sambo med Kif Örebros tidigare huvudtränare Martin Skogman, som klev av uppdraget med tre matcher kvar av årets säsong. Nu blir hon alltså kvar i klubben medan han får leta efter en ny sysselsättning.

LÄS OCKSÅ: Gråhns förlänger med Kif: "Visar att vi menar allvar"

Kontraktsläget i Kif Örebro

Klara för 2018, målvakter: Mimmi Paulsson-Febo (åter från Västerås BK 30).

Backar: Emelie Andersson, Emma Östlund, Emma Lindén, Maja Götberg (ny från Göteborg), Frida Abrahamsson (ny från Piteå).

Mittfältare: Frida Svensson, Hanne Gråhns, Maja Regnås, Freja Olofsson, Rebecka Holm (ny från Kristianstad), Jonna Dahlberg (uppflyttad från juniorlaget).

Anfallare: Adelisa Grabus, Sara Lilja Vidlund (ny från Rävåsen).

Har utgående kontrakt: Lisa Dahlkvist, Linda Hallin, Jenny Hjohlman, Lejla Basic, Hanna Terry, Nora Abolins, Maria Hammarström Liljesson.

Klara förluster: Michelle de Jongh, Vittsjö, Julia Spetsmark, Manchester City, Fanny Andersson, Djurgården, Emma Jansson, Hammarby, Marina Pettersson-Engström, Rynninge, Carola Söberg, slutar, Elin Magnusson (huvudtränare), do.