Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Falun petat från tronen – Ahlroth klev fram som matchhjälte för Storvreta i SM-finalen

Artikel 2 av 2
SM-finaler i innebandy 2018
Visa alla artiklar

Svensk innebandys två giganter möttes på lördagseftermiddagen. Och Falun tvingades ned från tronen.
Storvreta säkrade klubbens femte SM-guld efter en 6–2-seger, mycket tack vare nyförvärvet Valdemar Ahlroths mål och assist i andra perioden.

Annons
Förra säsongen förlorade Valdemar Ahlroth SM-finalen mot just Falun. På lördagen tog han revansch.

(+) Följ hela finaldagen med Mittmedia här – sporten rapporterar direkt från Globen

Falun hade aldrig förlorat en SM-final.

Men det finns en första gång för allt. Så även SM-silver. Falun lyckades inte försvara guldet från 2017 utan fick i stället se Storvreta fira klubbens femte SM-guld efter en 6–2-seger i Globen.

Storvreta chockade Falun med två mål på 72 sekunder i början av den första perioden. Backen Filip Stenmark knäppte in ett rappt handledsskott och Jimmie Pettersson förvaltade Henrik Stenbergs smörpassning – plötsligt låg Falun under med 2–0 efter 8.23.

Men Thomas Holmgren förde Falun tillbaka in i matchen. Den kraftfulle backen stormade fram centralt och kunde ostört dundra in 2–1 framför en rosaklädd, jublande Falun-klack med tre minuter kvar av den första perioden.

Falunkaptenen Rasmus Enström följde upp med ett konstnummer i andra perioden. Enström fångade upp en retur från Alexander Galante-Carlström, trixade med sig bollen förbi Viktor Klintsten och slog in 2–2 på volley.

Det regerande mästarna dominerade första halvan av perioden – men fick inte mer utdelning än Enströms mål. I stället klev Nykvarnsfostrade Valdemar Ahlroth in i matchen.

Två dragskott låg bakom två raka Storvreta-mål. 3–2 tryckte Fredrik Lindholm in efter en retur, men vid 4–2 behövde Ahlroth ingen hjälp. Falun-försvaret gav forwarden all yta han behövde och Johan Rehn var chanslös i målet. Ett ryck som skulle lägga grunden för segern.

I tredje perioden fick Falun aldrig grepp om händelserna – och kunde inte sätta riktigt tryck på Storvreta i kvitteringsjakten. Falun fick Omar Aldeeb utvisad under slutforceringen, varpå Storvreta kunde avgöra i tom bur när Thomas Brottman tvingades chansa med att att spela fem mot fem.

Storvreta firar guldet framför sin klack. Alexander Rudd, från Sandviken, längst fram.

Fakta: Här är SM-guldvinnarna från Mittmedia-orter

Jacob Glas (Sundsvall)

Tobias Gustafsson (Hölö)

Robin Nilsberth (Sundsvall)

Jimmie Pettersson (Köping)

Niklas Winroth (Västerås)

Valdemar Ahlroth (Nykvarn)

Emil Helmrich (Västerås)

Alexander Rudd (Sandviken)

Alla artiklar i
SM-finaler i innebandy 2018
Annons