Annons
Vidare till st.nu
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Tangomässa från Sundsvall i SVT på söndag

SVT sänder nu tv-gudstjänster från Sundsvall och nu har turen kommit till Tangomässan Abrazo.

Musiken är skriven av GA-församlingens musiker Yamandú Pontvik och texten av dess präst Reijo Oiveaus. Medverkar gör Sundsvalls Kyrkokör, solister, tangomusiker, tangodansare samt församlingens präster.

Mässan är den tredje som sänds av de fyra gudstjänster som spelades in i GA-kyrkan tidigare i höst. Den sänds på söndag, den 8 oktober, 10.05 i SVT 2. Nästa söndag, den 15 oktober, sänds den sista av Sundsvallsgudstjänsterna.

Läs om inspelningen av gudstjänsterna: "Vi fick ett härligt förslag"

Läs mer om tangomässan: Tangomässa uruppförs