Annons
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Timrå IK:s supportrar ordnade seger i tävling – klubben får 25 000 kronor

Säsongen är slut – men Timrå IK vinner ändå.
25 000 kronor för att vara exakt.
Tack vare att föreningens supportrar deltagit i en frågesport så får föreningen pengarna.

Annons

LÄS OCKSÅ: Sportchefens besked – backen nobbas av Timrå IK: "Tittar på andra alternativ"

Tävlingen "meca servar ditt lag" avgjordes på fredagen – och Timrå IK vann förstapriset.

Sedan 1 mars har de hockeyallsvenska lagens supportrar kunnat gå in och svara på ett antal frågor och sedan har det skapats en tabell utifrån vilket lag som fått flest poäng via supportrarnas rätta svar.

Topp tre i tävlingen fick dela på 40 000 kronor och Timrå IK tog hand om förstapriset på 25 000 som är öronmärkta för det team med materialförvaltare, ledare och tränare som sköter allt kring föreningens lag och spelare.

"Det lönade sig då att göra detta quiz ett hundratal gånger. Bara i går kväll gjorde jag det 20 gånger! Bra jobbat alla Tikare!", skriver en supporter på facebook.

AIK vann andrapriset på 10 000 och Tingsryd blev trea och får 5 000 kronor.

LÄS OCKSÅ: Förre Timrå IK-backen klar för spel i SHL: "Redo att ta steget"