Annons
Vidare till st.nu
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Timrå rasande efter storförlust

IFK Timrå kunde inte rädda upp matchen efter säsongens värsta halvlek.
Då rasade tränaren – mot domarna.
– De skapade en osäkerhet i vårt lag, säger Kent Gustavsson.

0–4 i halvtid var ovändbart. Speciellt när Pernilla Lundgren fick två gula tidigt i andra halvlek.

– Ett eller två mål hade jag inte sagt något om, men fyra, det var för mycket, säger Kent Gustavsson.

När laget pratade igenom halvleken så var alla överens om att det inte var tillräckligt bra. Samtidigt kokade han över domarinsatsen.

– Det var frustrerande. Jag brukar inte säga något om domarna, men nu måste jag. Det var en katastrof. Gång på gång sprang de offside utan att det blev avblåst. Det blev en osäkerhet i vårt lag. Ska backarna falla eller vad ska de göra? Vi hade problem, men det blev inte lättare när de inte dömde.

Samtidigt hade hans lag svårt att ta vara på chanserna. Även om spelet blev bättre i andra halvlek, så fick de bara in en reducering. Trots förlusten ligger de fortsatt två poäng från jagande lag i Mellersta Norrland-damtvåan.