Annons
Vidare till st.nu
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Tung kväll för Emil Forsberg – RB Leipzig förlorade mot Besiktas i Champions League

I RB Leipzigs Champions League-möte med Monaco blev Emil Forsberg historisk med klubbens första mål. När den tyska klubben gästade Besiktas under tisdagskvällen blev det däremot en tung 0-2-förlust.

RB Leipzig lyckades knipa en poäng mot Monaco i klubbens första CL-match någonsin. Under tisdagskvällen hade Forsbergs klubb en tyngre upppgift framför sig när de ställdes mot Besiktas. Redan i den elfte minuten kunde hemmalagets Ryan Babels placera in 1-0 och i den 43 minuten fastställde Anderson Talisca slutresultatet 2-0.

Läs mer: Forsberg om målgesten vid historiska CL-målet: "Min fru är ett stort fan"

Läs också: Emil Forsberg om lyxgåvan till stöttepelaren: "Har tagit mig från lilla Sundsvall"