Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Två Alnölag gör comeback i tvåan

Två Alnölag, Bengt Gustavsson och Kristian Karlsson, tog klivet upp till Sundsvallsligans div II när Div III:s slutomgång spelades i divisionens uppflyttningrupp 3 december.
Båda lagen gör comeback i tvåan. Härnösandslaget Öbacka hade otur med impskalan och var nära avancemang i mötet med Karlsson.

Annons

Resultat sista omgången i Div III, uppflyttningsgruppen: Karlsson-Öbacka 21-9. Hermansson-Gustavsson 10-20.

Slutställning: 1) Bengt Gustavsson, Alnö 59 VP, 2) Kristian Karlsson, do 46, 3) Öbacka 45, 4) Anders Hermansson, BK Stop 29.

Lag Parment vann klart Div III:s nedflytningsgrupp före lag Lena Svensson.

Det är oklart om det blir någon Div IV till våren.

Resultat sista omgången Div III, nedflyttningsgruppen: Christer Hellström- Parment 7-23. Höglin- Lena Svensson 14-16.

Slutställning: 1) Parment 67 VP, 2) Lena Svensson 43, 3) Christer Hellström 40, 4) Höglin 30.

Poängligan

När bara en omgång återstod av den säsongslånga Sundsvallsbridgens poängliga slog de två spelare som främst kämpar om segern, Staffan Hedman och Kent Sjöberg, sig samman och spelade med varandra.

Duon blev tvåa och det var tillräckligt för en situation där bara en av dem kan vinna.poängligan.

Agneta Danielsson och Elisabet Wihlbeck blixtrade till igen i handikapptävlingen och vann förhållandevis säkert.

Sista deltävlingen 9 december får en extra krydda eftersom den ingår som ett av sexton heat i en simultantävling som väntas locka mellan 250 och 300 deltagarpar.. Dessutom ligger julskinkor i prispotten.

Sundsvallsbridgen, Handikapptävling (15 par): 1) Elisabet Wihlbeck-Agneta Danielsson 190 poäng, 2) Kent Sjöberg-Staffan Hedman 182, 3) Laila Näslund-Inger Byström 174, 4) Marianne Nyberg-Elisabeth Haraldsson 170, 5) Thomas Johnsson-Kent Bäckström 161.

Övriga resultat;

Sundsvallsbridgen:

Trivselspel, PT (15 par): 1) Birgitta Hedström-Roland Andersson 162 poäng, 2) Lena Becksén-Kerstin Westin 158, 3) Katarina Åkeborg-Bertil Häggström 142, 4) Britt och Jan-Ivan Bjällstål 139, 5) Rolf Lindström-Jan-Erik Torstensson 137.

Dagbridgen, PT (9 par): 1) Gudrun Nordkvist-Rolf Nyberg + 16 poäng, 2) Ann-Christine och Lars Felländer och Alf Nylander-Reidar Cedersund 7.

Nybörjarbridge, PT (8 par): 1) Marynett Ernback-Ove Öhlén 71 poäng, 2) Lea Åhlander-Ulf Blanck 60, 3) Gunilla och Göran Hermansson 57.

Alnö, barometer (9 par): 1) Lillemor och Leif Åkerdahl 100 poäng, 2) Lisa Åkerdahl-Lennart Sohlin 98, 3) Bengt Larsson-Gunnar Ahlberg 91.

Ånge, julskinkan II, PT (6 par): 1) Ulrik Engman-Karl-Erik Karlsson 59 poäng, 2) Lennart Gillander-Bernt Olofsson 56.

Kvissle BK: Onsdagsspel 4/9 , PT (11 par: 1) Marianne Jutterström-Erik Eriksson 105 poäng, 2) Bernt Pettersson-Sören Sörlén 100, 3) Siv Westin-Selmer Åhman 90, 4) Evy Wåglöf-Astrid Eriksson 89.