Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Socialdemokraternas förslag till riksdags- och regionlistor är klara – här är alla toppkandidater

Stefan Löfven toppar Socialdemokraternas riksdagslista för Västernorrland i valet 2018, något som varit känt sedan oktober. Under måndagen kom hela förslaget på riksdagslistan och listor till regionvalet i Västernorrland.

Annons
Glenn Nordlund toppar alla regionlistor inför valet 2018.

Läs också: Susanne Sjöstedt (S): Oj, oj, oj - är det då här sossarna i länet ska hålla ihop partiet?!

Det var en enig socialdemokratisk valberedning som under måndagen presenterade sina förslag för riksdagslistan och regionlista till valet i Västernorrland. Sedan tidigare är det känt att Stefan Löfven toppar riksdagslistan för länet.

– Vi är mycket glada och stolta att vår statsminister och partiordförande vill företräda Västernorrland i riksdagsvalet nästa år. Det är många partidistrikt som vill ha Stefan Löfven som toppnamn, så det känns bra att han vill stå på sitt hemläns riksdagslista, sa Eva Sonidsson, ordförande för Socialdemokraterna i Västernorrlands valberedning, i ett pressmeddelande.

Nu har valberedningen alltså kommit med ett förslag på hela listor, både riksdagslistan och regionlistor.

– Vårt förslag visar att vi Socialdemokrater håller ihop partiet och går till val 2018 som ett parti i hela länet. Två nykomlingar på de första sex platserna är Malin Larsson, Sundsvall på fjärdeplats och Anna-Bell Strömberg på sjätteplats, säger Eva Sonidsson, i ett pressmeddelande.

Glenn Nordlund toppar alla fyra regionlistor tillsammans med Sara Nylund.

Här är toppkandidaterna på listorna

Riksdagslistan:

1. Stefan Löfven, Stockholm

2. Kristina Nilsson, Örnsköldsvik

3. Ingemar Nilsson, Sundsvall

4. Malin Larsson, Stöde

5. Jasenko Omanovic, Härnösand

6. Anna-Belle Strömberg, Örnsköldsvik

7. Niklas Säwén, Sundsvall

8. Johanna Bergsten, Sörberge

9. Peter Hedberg, Kramfors

10. Malvina Falk-Hamberg, Resele

Regionlistor:

Listområde Sundsvall-Ånge:

1. Glenn Nordlund, Örnsköldsvik

2. Sara Nylund, Härnösand

3. Roger Johansson, Matfors

4. Anette Lövgren, Östavall

5. Robert Kuusikko, Sundsvall

6. Christina Nordenö, Sundsvall

7. Åke Nylén, Ljungaverk

8. Ewa Back, Sundsvall.

9. Jonas Väst, Sundsvall

10. Lena Sjöberg, Stöde.

Listområde Sundsvall-Timrå:

1. Glenn Nordlund, Örnsköldsvik.

2. Sara Nylund, Härnösand

3. Hans Backlund, Sundsvall

4. Pirjo Jonsson, Timrå

5. Bengt Nilsson, Söråker

6. Desislavar Cvetkova, Sundsvall

7. Lars Åström, Sundsvall

8. Elina Backlund Arab, Sundsvall

9. Erik Bäckström Andersson, Sundsvall

10. Liss Jonasson, Sundsvall.

Listområde Ådalen (Härnösand – Kramfors – Sollefteå):

1. Glenn Nordlund, Örnsköldsvik

2. Sara Nylund, Härnösand

3. Robert Larsson, Kramfors

4. Elisabet Lassen, Sollefteå

5. Mats Höglund, Härnösand

6. Siw Sachs, Nordingrå

7. Mikael Sjölund, Helgum

8. Susanne Lindahl, Junsele

9. Torgny Jarl, Härnösand

10. Monica Fällström, Härnösand

Listområde Nolaskog (Örnsköldsvik):

1. Glenn Nordlund, Örnsköldsvik

2. Sara Nylund, Härnösand

3. Jan Olov Häggström, Köpmanholmen

4. Birgith Olsson Johansson, Örnsköldsvik

5. Magnus Wester, Domsjö

6. Malin Westman, Järved

7. Bruno Sjölund, Trehörningsjö

8. Katarina Nylén, Själevad

9. Stefan Dahl, Domsjö

10. Gudrun Nygren, Domsjö

Mer läsning

Annons