Annons
Vidare till st.nu
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Vinst för BBK Sundsvall i hemmapremiären: "Enorm lättnad"

Under lördagen spelade BBK Sundsvall sin hemmapremiär där man tog emot Jämtland. En svängig match, som till slut vanns av hemmalaget med 76–68. – Det är en enorm lättnad, säger Sundsvallstränaren Fredrik Thavenius till klubbens hemsida.

Under fredagen meddelades BBK Sundsvall om att de inte kunde spela lördagens match i B-hallen, där de vanligtvis tränar och spelar, på grund av rasrisk. Efter mycket arbete kunde matchen ändå genomföras, då matchen fick en ny starttid.

För Plus-kunder: Efter takkaoset – nu tvingas BBK Sundsvall flytta hemmapremiären: "Behövs en ny hall"

– Vi är lite ovana vid korgarna i A-hallen. Det blir lite svårare, säger lagets shooting guard Wilhelm Fröjdholm till klubbens hemsida.

Det verkade dock inte påverka laget nämnvärt. Med nio poäng mer än Jämtland tog de hem vinsten i säsongspremiären.

Poängbäst för dagen blev Marcus Elfving, som stod för 28 poäng av de 76, och näst bäst var William Skagius på 22 poäng.

Efter gårdagens match väntar nu två veckors uppehåll innan Sundsvall tar emot Fryshuset på Sporthallen den 15:e oktober.

För Plus-kunder: BBK Sundsvall klart för division I nästa säsong – slapp kvala upp: "Känns jättebra"

För Plus-kunder: BBK Sundsvalls jättesuccé – gick obesegrade genom säsongen: "En obeskrivlig känsla"

För Plus-kunder: BBK Sundsvall inför helgens hemmapremiär i division I: "Finns ett sug efter basket i stan"