Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Bridge: Makarna Engström dominerade fredagstävling

/

Annons
Makarna Vilma och Stig Engström var praktiskt taget \"ensam på plan\" vi Gaffelbys fredagstävling. Efter briljant spel fick paret ihop 60 poäng över medel i ett fält på 14 par. Poängskörden var större än de fyra närmaste konkurrenterna kunde räkna ihop tillsammans.

Förmodligen en av de mest överlägsna segrarna i distriktets bridgehistoria.

Efter två höstmånader toppas Y-bridges speciella tävling, som visar antalet individuella segrar, att Lisa Åkerdahl och Eric Boberg toppar tabellen på fem triumfer var.

En sextett med tre segrar var ligger närmast: Staffan Hedman, Arne Håll, Thomas Johnsson, Rune Skoglund, Lennart Sohlin och Emil Tibblin.

För övrigt kan med glädje noteras att Sundsvallsalliansen hade en aktiv tävlingsvecka bakom sig. Totalt fem olika tävlingar - Trivselbridgens lagtävling, en barometertävling för \"de etablerade\",en bridgekamp för nybörjare, Dambridgetävling och en speciell Dagbridgetävling.

RESULTAT FSB-ANSLUTNA KLUBBAR:

BK Stopp, Barometer 24/10 (9 par): 1) Lisa Åkerdahl-Rune Skoglund 64 poäng, 2) Lillemor Blomqvist-Leif Åkerdahl och Lennart Sohlin-Gunnar Ahlberg 63.

Torpshammar, PT 24/10 (8 par): 1) Sven-Erik och Sture Eriksson 91 poäng, 2) Sören Sjölander-Haine Haraldsson 90, 3) Lennart Gillander-Arne Modén 88.

Alliansen, Trivselbridgen lagtävling 24/10 (8 lag): 1) Agneta Danielsson/Elisabeth Wihlbäck/Elisabeth Haraldsson/Maianne Nyberg 60 VP, 2) Åke Åberg/Bengt Eriksson/Leif Persson/Kjell Jacobsson 53, 3) Lena Beckén/Eva Ribbenberg/Britt Bergman/Åke Lindström 47.

Alliansen, Barometer 25/10 (13 par): 1) Bo Sundström-Thomas Johnsson 166 poäng,

2) Eric Boberg-Andreas Westman 163, 3) Kent Sjöberg-Peter Glans 159, 4) Emil Tibblin-Staffan Hedman 148.

Alliansen, Nybörjarbridge PT: 1) Yvonne Uhlin-Ingrid Olsson 16 poäng, 2) Ann-Marie Norbäck-Ronny Frölin 14.

Alliansen, Dambridge, PT 26/10 (10 par): 1) Berta Boström-Carina Sjöblom 124 poäng,

2) Ulla Blanck-Liane Svensson 120, 3) Laila Näslund-Inger Byström 108.

Alliansen, Dagbridge Barometer 26/10 (10 par): 1) Ellen Saltzberg-Maimu Tamleth +20 poäng, 2) Margareta Geijer-Brita Haslum 19, 3) Kersti Dennemo-Gärd Hörnfeldt och Margareta Ståhle-Annika Ivrell 13.

 

RESULTAT PENSIONÄRSKLUBBAR MED FLERA:

City, PT 25/10 (23 par): 1) Rune Skoglund-Sten Andersson + 84 poäng, 2) Verner Olsson-Trusse Andersson 73, 3) Viktoria Einarsson-Sune Jansson 54, 4) Lennart Wiklund-Sjunne Johansson 46, 5) Berta Boström-Karin Lodin 35, 6) Liz Callbo-Karl-Åke Persson 29, 7) Jos Söderberg-Sven-Erik Svedin och Erik Wikner-Erik Sundbom 23.

Timrå PRO, PT 26/10 (12 par): 1) Mona Tägtström-Lennart Mikaelsson 146 poäng, 2) Lennart Sohlin-Rune Skoglund136, 3) Jos Söderberg-Yngve Sundberg 126, 4) Olan Hedström-Henry Häljeryd 118.

PRO Kvissleby, PT 26/10 (11 par): Sverker Sörlén-Selmer Åhman 108 poäng, 2) Kerstin Pettersson-Sören Bergman 99, 3) Astrid och Erik Eriksson 93

PRO Kvissleby, PT 28/10 (10 par): 1) Solveig och Calle Asp 124 poäng, 2) Kurt-Åke Tegsson-Axel Berglund 115, 3) Harriet Örner-Siv Westin och Lennart Sundbom-Erik Eriksson 113.

Torpshammar, PT 19/10 (8 par): 1) Sven-Erik Eriksson-Gustav Oskarsson 101 poäng,

2) Erland Johansson-Väinö Lahtinen 100, ) Karl-Erik Johansson-Åke Bergström 86.

Torpshammar, PT 26/10 (11 par): 1) Arne Modén-Sture Eriksson 148 poäng, 2) Eivin Nordlander-Gustav Oskarsson 142, 3) Åke Bergström-Karl-Erik Johansson 137, 4) Haine Haraldsson-Sven-Erik Eriksson 134.

Fyra Ess, PT 27/10 (8 par): 1) Bernt Ålund-Kurt Johansson , 2) Vilma och Stig Engström,

3) Åke Hammarström-Karl-Erik Engström.

(Poängresultat saknas)

Haga, PT 27/10 (14 par): 1) Karl-Åke Persson-Stig Westin 191 poäng, 2) Els Bogran-Margitta Persson 172, 3) Birgitta Svensson-Alf Nylander 169, 4) Viktoria Einarsson-Sune Jansson 166, 5) Sigbritt Olsson-Ulla Blanck 161.

Allégården, PT 27/10 (13 par): 1) Solveig och Calle Asp 115, 2) Barbro Hedström-Märit Dahné 100, 3) Fritiof Modig-Lars Stegerud 99, 4) Clara Westin-Anna-Stina Söderström 94.

SJ, PT 27/10 (12 par): 1) Henry Häljeryd-Lennart Wiklund 129 poäng, 2) Inga Rasmusson-Lennart Nordkvist och Liz Callbo-Karl-Åke Persson 120, 4) Bernt Andersson-Ingvar Wassman 117.

B.F.R., PT 28/10 (14 par): 1) Gun Mesch-Siv Lindgren 207 poäng, 2) Tage Eriksson-Sture Norman 187, 3) Stefan Lindeborg-Jan-Erik Torstensson 181, 4) Ingrid Olander-Björg Porrvik 167, 5) Karin och Kjell Tjernberg 154.

Gaffelby, PT 28/10 (14 par): 1) Vilma och Stig Engström + 60 poäng, 2) Sune Jansson-Kjell Karlsson 24, 3) Gudrun Nordkvist-Åke Lindström 19, 4) Inga-Lisa Forsberg-Tyra Jonsson 13, 5) Anne-Marie Wibron-Alvar Sjöberg 1.

Harmoni, Trussetävling 29/10 (12 par): 1) Kjell Söderström-Bo Wiberg 156 poäng,

2) Berta Boström-Lennart Wiklund och Ulla Blanck-Irene Pettersson 142, 4) Liz Callbo-Karl-Åke Persson 140.

Eric Boberg
.
Hälsningar
Bobban

Mer läsning

Annons