Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Simiaden gav Timråhallen nytt liv igen

/
  • Längst bak från vänster: Jessica Wallin, Elisabet Uppling, Henrik Pettersson, Lisa Krohn, Sofie Hammarström, Lisa Hedlund, Linnea Devall, Victoria Brandberg, Rasmus Lindström, Ivan Granberg. Mellersta raden från vänster: Tova Granberg, Fredrik Munter, Linus Granström Käll, Petter Lindström, Emma Stenmark, Izabell Johansson, Joel Jonsson, Andre Östlin.Längst bak från vänster: Anny Sihlen, Kiana Acosta, Jonas Svanholm, Robin Granström, Elin Andersson (tränare), Emma Rylander (tränare).

Annons
Det fanns en tid när Timrå var en storhet inte bara i ishockey, utan känt också för att ha en av landets bästa simklubbar.
Den tiden ligger 30 40 år tillbaka, men verksamheten lever vidare i en liten skala.
Som ska bli större och bättre i framtiden, hoppas barn och ledare i Timrå SK. Och Medelpads Simförbund gör sitt till för att stimulera verksamheten i distriktets äldsta simhall.
Ett sätt är att arrangera Simiaden för de yngsta simmarna varannat år. Det har inte alltid varit lätt att fixa detta, men i år fick vi chansen och plats i hallen igen efter fem år, konstaterade simförbundets Stefan Aronsson belåtet.
Det blev en lyckad söndag med flera uppstickare från just Timrå Simklubb i den Sundsvallsdominerade tävlingen.

TIMRÅ: Simiaden, 50 m ryggsim, flickor 12 13 år: 1) Stina Jonsson, Sundsvall 38,56, 2) Rebecka Bolt, Sundsvall 39,08, 3) Amanda Finell-Andersson, Sundsvall 40,06. Pojkar 12 13 år: 1) Patrik Pettersson, Njurunda 36,33, 2) Rasmus Lindström, Timrå 38,06, 3) Jonas Svanholm, Timrå 45,42.
50 m ryggsim, flickor 10 11 år: 1) Madelene Sundberg, Sundsvall 35,68, 2) Nathalie Åhlin, Sundsvall 41,78, 3) Beatrice Olsson, Sundsvall 43,18. Pojkar 10 11 år: 1) Johannes Skagius, Sundsvall 48,47, 2) Sebastian Åsenlund, Njurunda 55,09, 3) Petter Lindström, Timrå 55,28.
25 m ryggsim, flickor 9 år och yngre: 1) Matilda Vestberg, Sundsvall 20,49, 2) Emelie Finell-Andersson, Sundsvall 22,29, 3) Tilda Blick, Sundsvall 22,76. Pojkar 9 år och yngre: 1) William Skagius, Sundsvall 22,90, 2) Joakim Clemin, Sundsvall 24,27, 3) Fredrik Gerdsdorff, Sundsvall 25,16.
50 m frisim, flickor 12 13 år: 1) Stina Jonsson, Sundsvall 30,68, 2) Rebecka Bolt, Sundsvall 32,29, 3) Antonia Larsson, Sundsvall 32,51. Pojkar 12 13 år: 1) Rasmus Lindström, Timrå 29,90, 2) Patrik Pettersson, Njurunda 30,26, 3) Jonas Svanholm,. Timrå 34,25.
50 m frisim, flickor 10 11 år: 1) Madelene Sundberg, Sundsvall 32,07, 2) Nathalie Åhlin, Sundsvall 34,36, 3) Beatrice Olsson, Sundsvall 35,26. Pojkar 10 11 år: 1) Mattias Hedman, Sundsvall 30,76, 2) Johannes Skagius, Sundsvall 40,55, 3) Sebastian Åsenlund, Njurunda 42,09.
50 m bröstsim, flickor 9 år och yngre: 1) Emelie Finmell-Andersson, Sundsvall 48,65, 2) Lina Lidén, Sundsvall 55,24, 3) Mathilda Bergström, Sundsvall 57,12. Pojkar 9 år och yngre: 1) William Skagius, Sundsvall 54,33, 2) Fredrik Gradin, Sundsvall 1.01,53, 3) Fredrik Munter, Timrå 1.02,16.
100 m medley, flickor 12 13 år: 1) Elin Sundin, Sundsvall 1.17,22, 2) Rebecka Bolt, Sundsvall 1.20,38, 3) Stina Jonsson, Sundsvall 1.20,98. Pojkar 12 13 år: 1) Patrik Pettersson, Njurunda 1.19,52, 2) Jonas Svanholm, Timrå 1.34,42, 3) Christoffer Blomberg, Matfors 1.37,90.
100 m medley, flickor 10 11 år: 1) Madelene Sundberg, Sundsvall 1.21,24, 2) Nathalie Åhlin, Sundsvall 1.30,87, 3) Madeleine Ellfors, Sundsvall 1.35,70. Pojkar 10 11 år: 1) Sebastian Åsenlund, Njurunda 1.53,24.
100 m fristim, pojkar 13 år och yngre: 1) Patrik Pettersson, Njurunda 1.07,25, 2) Rasmus Lindström, Timrå 1.13,09, 3) Jonas Svanholm, Timrå 1.19,43. Flickor13 år och yngre: 1) Stina Jonsson, Sundsvall 1.09,00, 2) Madelene Sundberg, Sundsvall 1.10,05, 3) Rebecka Bolt, Sundsvall 1.10,38.
25 m frisim, pojkar 9 år och yngre: 1) William Skagius, Sundsvall 18,66, 2) Fredrik Gerdsdorff, Sundsvall 19,86, 3) Johan Åhlin, Sundsvall 21,08. Flickor 9 år och yngre: 1) Emelie Finell-Andersson, Sundsvall 17,95, 2) Ellen Sjögren, Sundsvall 18,37, 3) Matilda Vestberg, Sundsvall 18,39.
25 m fjärilsim, pojkar 10 11 år: 1) Sebastian Åsenlund, Njurunda 22,59, 2) Rasmus Lindström, Timrå 28,56. Flickor 10 11 år: 1) Madelene Sundberg, Sundsvall 16,70, 2) Nathalie Åhlin, Sundsvall 17,95, 3) Madeleine Ellfors, Sundsvall 19,24.
50 m fjärilsim, pojkar 12 13 år: 1) Patrik Pettersson, Njurunda 36,44, 2) Rasmus Lindström, Timrå 38,71, 3) Christoffer Blomberg, Matfors 46,33. Flickor 12 13 år: 1) Elin Sundin, Sundsvall 33,61, 2) Stina Jonsson, Sundsvall 35,18, 3) Rebecka Bolt, Sundsvall 37,52.
25 m bröstsim, pojkar 9 år och yngre: 1) Fredrik Gradin, Sundsvall 26,87, 2) Fredrik Munter, Timrå 28,74, 3) Johan Åhlin, Sundsvall 28,89. Flickor 9 år och yngre: 1) Emelie Finell-Andersson, Sundsvall 21,88, 2) Ellen Sjögren, Sundsvall 22,35, 3) Lina Lidén, Sundsvall 24,69.
50 m bröstsim, pojkar 10 11 år: 1) Johannes Skagius, Sundsvall 48,82, 2) Sebastian Åsenlund, Njurunda 1.02,70, 3) Joel Jonsson, Timrå 1.04,08. Flickor 10 11 år: 1) Madelene Sundberg, Sundsvall 43,54, 2) Beatrice Olsson, Sundsvall 46,79, 3) Madeleine Ellfors, Sundsvall 48,77.
50 m bröstsim, pojkar 12 13 år: 1) Patrik Pettersson, Njurunda 43,94, 2) Rasmus Lindström, Timrå 44,07, 3) Jonas Svanholm, Timrå 44,43. Flickor 12 13 år: 1) Elin Sundin, Sundsvall 40,72, 2) Stina Jonsson, Sundsvall 41,49, 3) Amanda Finell-Andersson, Sundsvall 41,92.

Mer läsning

Annons