Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Sundsvall Junior Cup

Annons
Tennis
SUNDSVALL: Sundsvall Junior Cup:
Pojkar A, singel:
Semifinal: Richard Sandberg Gefle TK C Brydniac Södertälje-Pershagen TK 6 2, 7 5, Henrik Persson, Sundsvalls TK J Nordmar, Övik TK 6 3, 6 7, 6 2.
Final: Richard Sandberg, Gefle TK Henrik Persson, Sundsvalls TK 6 3, 6 0.
Dubbel, final: J Nordmar/H Persson Sundsvalls TK C Brydniak/R Sandberg,Gävle TK, 7 6, 6 3.
Pojkar B, singel:
Semifinal: Jonatan Granlycke, Ludvika TK Philip Jacobson, Östersund-Frösö TK, 6 2, 6 2, Erik Linde, Sundsvalls TK Sebastian Lundin, Sundsvalls TK, 6 2, 6 4.
Final: Erik Linde, Sundsvalls TK Jonatan Granlycke, Ludvika TK, 6 1, uppgivet.
Dubbel, final: M Westergård/A Jonsson, Umeå TK L Lindgren/J Klintbo, 6 4, 7 6.
Pojkar C, singel:
Semifinal: Jonathan Forslund, Östersund-Frösö TK Isak Mårtensson, Östersund-Frösö, 6 0, 6 2, Marcus Westergård, Umeå TK Patrik Jogedal, Ljusdals TK, 6 0, 6 3.
Final: Marcus Westergård, Umeå TK Jonathan Forslund, Östersund-Frösö TK, 7 6, 6 3.
Flickor A, singel:
Semifinal: Anna Lindgren, Sköns TK Maria Svensson, Sundsvalls TK, 6 3, 6 4, Fanny Johansson, Öviks TK Fredrika Ek, Sundsvalls TK, 6 4, 6 0.
Final: Fanny Johansson, Öviks TK Anna Lindgren, Sundsvalls TK, 6 4, 6 2.
Dubbel, final: S Johansson/F Johansson, Övik TK M Svensson/F Ek, S-valls TK, 6 0, 6 3.
Flickor B, singel:
Semifinal: Helena Ericsson, Sundsvalls TK Caroline Sjödin, VåRö TK, 6 2, 6 2, Lisa Landin, Östersund-Frösö TK Camilla Bergman, Sundsvalls TK, 6 0, 6 4
Final: Lisa Landin, Östersund-Frösö TK Helena Ericsson, Sundsvalls TK, 7 5, 4 2 uppgivet.
Dubbel, semifinal: C Bergman/L Floden, Sundsvalls TK L Söderqvist/V Svensson, Sundsvalls TK, 6 1, 6 2, H Hägglund/R Halilovic, Sundsvalls TK A Söderlind/L Gradin, Timrå TK, 6 4, 3 6, 6 4.
Final: C Bergman/L Floden, Sundsvalls TK H Hägglund/R Halilovic, Sundsvalls TK, 6 1, 6 2.
Flickor C, singel:
Semifinal: Louise Bolin, Timrå TK Anna Stjernberg, Sundsvalls TK, 6 0, 6 2, Lita Söderqvist, Sundsvalls TK Marie Granström, Skellefteå TK, 4 6, 6 2, 6 2.
Final: Lita Söderqvist, Sundsvalls TK Louise Bolin, Timrå TK, 6 3, 6 4.



Mer läsning

Annons